Odpowietrzanie układu chłodzenia - 2,5 TDi V6

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

I. Odpowietrzanie układu chłodzenia ÓW 2,5 TDi V6
Dotyczy: AFB AKN AKE AYM BFC BAU BCZ BDG I BDH

WSTĘP
Okresowa wymiana elementów napędzających układ rozrządu (czyli pasków, rolek, napinacza) powinna łączyć się z obligatoryjną wymianą niektórych elementów układu chłodzenia. Są to oczywiście: pompa wody i termostat, czasem nawet i chłodnica :-) ... . Wymiana wwym. elementów wiąże się z koniecznością wypuszczenia płynu G12 z układu chłodzenia silnika. O ile opróżnienie układu chłodzenia nie jest szczególnie kłopotliwe, to ponowne napełnienie wymaga bardzo dokładnego odpowietrzenia całego obiegu, gdyż tylko wtedy zapewnimy właściwe chłodzenie silnika (a w modelach Allroad również chłodzenie paliwa). Inną uciążliwą konsekwencją zapowietrzonego układu chłodzenia stanowi np. nie w pełni funkcjonalne ogrzewanie kabiny pasażerskiej. Ponadto dzięki całkowitemu odpowietrzeniu układu chłodzenia - wokół wirnika oraz ośki pompy wodnej nie będzie się zbierało powietrze, a dzięki temu uszczelnienie wałka pompy wodnej nie będzie zagrożone nadmiernym, "punktowym" wzrostem temperatury wirujących elementów. Przegrzanie pompy wodnej może skutkować rozszczelnieniem, a w efekcie zgubnym w skutkach wyciekiem G12 - bezpośrednio na części napędu rozrządu, powodując np. do zatarcie rolek prowadzących paska zębatego. Największe zagrożenie wynikające z eksploatacji silnika z powietrzem w układzie chłodzenia naturalnie dotyczy głowic silnika, które od miejscowych przeciążeń termicznych mogą popękać w trakcie nawet niedalekiej podróży ... .

METODY NAPEŁNIANIA PŁYNEM G12 I ODPOWIETRZENIE UKŁADU CHŁODZENIA SILNIKÓW V6 TDi:

I. Metoda zalecana przez producenta, jednak bardzo rzadko stosowana w praktyce, to założenie (w miejscu korka wlewu na zbiorniczku wyrównawczym) specjalnego urządzenia, które umożliwia w pierwszej kolejności wytworzenie odpowiedniego podciśnienia, zaś w następnej kolejności bardzo efektywne wypełnienie całego układu płynem G12. Duża wygoda dla mechanika ... lecz odpowietrzenie chłodniczki paliwa, nagrzewnicy kabinowej i wymiennika ciepła w podgrzewaczu G12 ... i tak trzeba wykonać "osobno" .... .

II. Na szczęście układ chłodzenia daje się odpowietrzyć również bardziej tradycyjnymi metodami, jednak z zachowaniem ściśle określonych reguł.
Należy tutaj bezwzględnie pamiętać o tym, że skuteczne odpowietrzenie układu chłodzenia jest uwarunkowane właściwym ułożeniem montażowym termostatu, czyli osadzeniem go w takiej pozycji, w której malutki zaworek odpowietrzający znajdzie się w najwyższym punkcie.
Kilka uwag wstępnych:

 • ukad chłodzenia należy napełniać zawsze oryginalnym płynem chłodzącym G12

 • przed napełnieniem układu należy wymienić uszczelki typu o-ring na króćcu przy chłodnicy lub na czujniku temperatury (zależnie od tego jaką metodą opróżniano układ)

 • układ należy napełniać wyłącznie czystym płynem, a najlepiej skorzystać z okazji i zastosować świeży roztwór zmieszany uprzednio w odpowiednich proporcjach płynu G12 z wodą destylowaną.

Świeży płyn obowiązkowo należy stosować zawsze wtedy, kiedy wymieniono istotne elementy układu chłodzenia - np. pompę wody, termostat, nagrzewnicę, itd. ... .
Wstępnego napełnienia układu dokonujemy w miarę powoli, dzięki czemu unikamy tworzeniu się korków powietrznych.
Układ zawsze napełniamy tylko do linii oznaczonej "max" na zbiorniczku wyrównawczym.
Po wstępnym napełnieniu można kilkakrotnie ścisnąć węże gumowe - przede wszystkim górny i dolny dochodzący do króćców chłodnicy. Ta czynność dodatkowo ułatwi napełnianie wstępne.
W modelach Allroad - bezpośrednio po wstępnym napełnieniu układu chłodzenia - należy jeszcze poluzować obejmę i zdjąć przewód wodny z chłodniczki paliwa - znajdujący sie najbliżej wtryskiwacza pierwszego cylindra i najlepiej ciśnieniowo wprowadzić do tego przewodu taką ilość G12, żeby z króćca chłodniczki paliwa zaczął wypływać płyn. Na zakończenie należy nasunąć przewód spowrotem i dokręcić obejmę zaciskową.
We wszystkich modelach, które posiadają dodatkowe ogrzewanie (lub podgrzewacz silnika) potocznie nazywane "webastem" - po wypełnieniu układu płynem ale jeszcze przed uruchomieniem silnika warto uruchomić to urządzenie i pozwolić mu trochę popracować (kilka do kilkunastu minut). Ta czynność:

 • po pierwsze jest wymagana celem prawidłowego odpowietrzenia układu chłodzenia w obrębie instalacji dodatkowego ogrzewania

 • dzięki dodatkowej pompce wymuszającej ruch płynu - uzyskamy "przedwstępne" :) : odpowietrzenie nagrzewnicy kabinowej, co znacząco ułatwia oraz skaraca czas naszej pracy w kolejnych etapach :)

Kończąc wstępne napełnianie układu chłodzenia ale po wykonaniu powyższych czynności warto jeszcze raz chwilę odczekać, a po krótkim czasie ponowić ściskanie gumowych węży - dzięki czemu usuniemy jeszcze więcej bardzo niepożądanego powiietrza.
Przed uruchomieniem silnika należy zakręcić korek na zbiorniku wyrównawczym i poluzować obejmę zaciskową wężą powrotnego z nagrzewnicy kabinowej. Dla ułatwienia można też wstępnie poruszyć wężem na króćcu - co znacznie ułatwi sprawne odpowietrzanie kiedy płyn będzie juz nieiznośnie gorący ... :-) ... .

KOLEJNE CZYNNOŚCI TO:

 • Zakręcamy korek na zbiorniczku wyrównawczym

 • Włączamy zapłon, wprowadzamy klimatyzację w tryb ECON, a wyświetlacze żądanej temperatury ustawiamy na HI

 • Uruchamiamy silnik

 • Po kilku chwilach stopniowo dodajemy gazu i ustalamy obroty w przedziale 2 - 2,5 tyś. na około 3 - 5 minut

 • Wracamy na krótką chwilę (ok. pół minuty) do obrotów biegu jałowego

 • Wyłączamy silnik i BADZO OSTROŻNIE :!!: :!!: popuszczamy korek wlewowy na zbiorniczku wyrównawczym przynajmniej do momentu, w którym usłyszymy wyraźne ujście powietrza ("pssss")

 • Uzupełniamy poziom płynu do "MAX", zakręcamy korek, uruchamiamy silnik

 • Ponownie ustalamy podwyższone obroty silnika na kilkadziesiąt sekund po czym wracamy do obrotów biegu jałowego i przystępujemy do odpowietrzania nagrzewnicy "kabinowej" .

W tym celu należy powoli zsuwać wąż do miejsca, w którym otwór dpowietrzający nie będzie już zasłonięty przez króciec. Kiedy piojawią się pierwsze bańki powietrza zwiększamy obroty do ok. 1,5 tys. obr/min i obserwujemy kiedy wyciekająca piana zamieni się w płyn G12 :-) .
Czynność kończąca odpowietrzenie nagrzewnicy to nasunięcie węża na krócieć, wyłączenie silnika i dokręcenie obejmy zaciskowej.

 • Ponownie bardzo powoli i ostrożnie odkręcamy korek zbiorniczka i uzupełniamy poziom płynudo "max"

 • Zakręcamy korek zbiorniczka, uruchamiamy silnik i po chwili ustalamy obroty na poziomie około 2000 do czasu, aż węże chłodnicy - górny i dolny - osiągną zbliżoną, wysoką temperaturę.

 • Zostawiamy na kilka minut silnik pracujący na obrotach biegu jałowego

 • Gasimy silnik i po chwili znowu BARDZO OSTROŻNIE :!!: :!!: popuszczamy korek zbiorniczka wyrównawczego aby umożliwić wypuszczenie powietrza.

 • Czekamy do wystygnięcia silnika lub w bardzo małych porcjach, stopniowo dolewamy G12 do poziomu MAX

 • Zakręcamy korek.

Od tej chwili układ chłodzenia można uznać za "jako-tako" :) : odpowietrzony, jednak po pokonaniu kilkudziesięciu kilometrów warto ponownie ustawić ogrzewanie na HI, a silnik doprowadzić do bardzo wysokiej temperatury - tak aby spowodować pełne otwarcie termostatu i "uruchomić" duży obieg układu chłodzenia. Po tym "zabiegu" należy znowu na kilka chwil pozostawić silnik na obrotach biegu jałowego, a potem całkowicie go wyłączyć i odczekać aż ostygnie. Czynność końcowa to wykręcenie korka wlewowego na zbiorniczku wyrównawczym, ewentualne uzupełnienie poziomu do MAX i zakręcenie korka (należy o tym pamiętać aby usunąć resztki nadmiarowego powietrza). Dopiero od tej chwili układ chłodzenia można uznać za odpowietrzony całkowicie.

 

Autor: Piotruś
Źródło: http://www.a6klub.pl/

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.