Demontaż kierownicy z airbagiem Opel Vectra B

5
Średno: 5 (1 głos)

Wersja do wydrukuWersja PDF

Jeśli masz konieczność wymiany poduszki kierowcy, lub taśmy pod kierownicą, bo nie kontaktuje, lub też chcesz zdjąć kierownicę z jakiegoś innego powodu, to poniższy manual odnosi się do każdego Opla.

W Oplu stosowano 3 rodzaje poduszek kierowcy (jeśli chodzi o wygląd, kształt itp.) ale wszystkie tak samo są zbudowane i mocowane.

 

W moim przypadku kupiłem samochód po wymianie końcówek drążków kierowniczych, i kierownica była skręcona w lewo o 2 ząbki na wieloklinie, bo ustawiali zbieżność nie patrząc na położenie kierownicy - dla mnie to strasznie irytujące więc trzeba było wyrównać kierownicę.

 


 

Zaczynamy od odkręcenia airbagu z kierownicy. Potrzebny będzie klucz trzpieniowy torx 25, którym odkręcamy pod kierownica 2 śrubki. Bez obawy, że wypadną z kierownicy - mają zabezpieczenia i nie da się ich wyjąć.

 


 

Po odkręceniu ich łapiąc za górę odciągamy airbag od kierownicy i widzimy pod poduszką żółtą wtyczkę wchodzącą w środek - należy ją wypiąć z poduszki i odłożyć poduszkę na bok.

 

WAŻNE

Nie włączaj zapłonu w chwili, kiedy poduszka jest odłączona. Komputer wyłapie błąd airbaga i będziesz musiał jechać do ASO skasować błąd, a to kosztuje.

 


 

Naszym oczom ukaże się duża śruba na klucz 22, a pod nią podkładka z zawiniętym zabezpieczeniem - należy je odgiąć mocnym śrubokrętem.

 


 

Następnie po odkręceniu śruby kolumny kierownicy musimy zdjąć kierownice. Sposoby są różne - począwszy od szarpania kierownicy do siebie jakby w ataku szału (uprzedzam: jak zeskoczy to można nieźle w maskę dostać a to boli) a skończywszy na sprycie. Spryt polega na wzięciu młotka 250-500g i delikatnym popukiwaniu w samą ośkę kolumny kierownicy, stopniowo coraz mocniej. W pewnym momencie będzie wyraźnie widać, jak wieloklin się przemieszcza i wtedy kierownicę da się zdjąć palcami.

 

Kierownica zdjęta. Ja obróciłem w prawo o dwa ząbki i poskładałem w odwrotnej kolejności. Już jestem szczęśliwy i nie denerwuje mnie kierownica.

 

Autor: ArKos

Źródło: http://forum.samnaprawiam.com

Galeria:

01.JPG
02.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG
06.JPG
07.JPG
08.JPG
09.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.