Czyszczenie lub wymiana silnika dmuchawy Opel Astra G

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Czyszczenie lub wymiana silnika dmuchawy Opel Astra G

 

Wielokrotnie narzekamy, iż zalegające liście w wentylatorze obcierają o wirnik i denerwuje nas wydobywający się wówczas dźwięk. Zdarza się, iż dmuchawa odmówi nam posłuszeństwa i wówczas silnik należy przeczyścić lub wymienić.

 

1 – Odkręcamy schowek pasażera, przykręcony jest sześcioma wkrętami. (fotografia nr 1)

 

 

2 – Demontujemy osłonę pod schowkiem pasażera, przekręcamy dwie spinki i wypinamy z dwóch zaczepów. (fotografia nr 2)

 

 

3 - Odpinamy kołek rozporowy (A) który trzyma rurę nawiewu na nogi, następnie demontujemy rurę nawiewu (B). (fotografia nr 3)

 

 

4 – Odpinamy cięgno od silniczka sterującego klapą recyrkulacji powietrza (A), oraz przewody zasilające silniczki a następnie odkręcamy trzy wkręty z obudowy dmuchawy (B). (fotografia nr 4)

 

 

5 – Odpinamy dwa plastikowe zatrzaski z obudowy dmuchawy. Zatrzaski znajdują się od spodu dmuchawy, należy je delikatnie pojedynczo odgiąć i jednocześnie ciągnąc dmuchawę do dołu. Zdjęcie lokalizacji zatrzasków zrobione po zdemontowaniu silnika dmuchawy. (fotografia nr 5)

 

 

6 - Demontujemy filtr kabinowy. Odpinamy metalowe spinki (A) oraz plastikowe zatrzaski (B), otwieramy klapkę z obudowy filtra kabinowego i wyjmujemy filtr. (fotografia nr 6)

 

 

7 – Czyścimy wnętrze obudowy dmuchawy z zalegających liści, kurzu i wilgoci. (fotografia nr 7)

 

 

8 – Wyciągamy silnik dmuchawy z obudowy. Należy wcisnąć śrubokrętem trzy gumowe zaczepy (zaznaczone na fotce) a następnie trzymając jedną ręką obudowę od spodu a drugą za wirnik wyciągnąć silnik z obudowy. (fotografia nr 8)

 

 

9 – Czyścimy wnętrze silnika dmuchawy z kurzu i zmielonych liści. Najlepiej użyć odkurzacza a potem przedmuchać sprężarką. Sprawdzamy przez otwór stan szczotek na wirniku (czasami się zawieszają i dmuchawa nie działa), przeczyścić szczotki i komutator - użyłem środka do czyszczenia gaźników i przedmuchałem całość sprężarką. Można też użyć środka do czyszczenia hamulców, spirytusu lub denaturatu. Przesmarować łożyska - użyłem Wurth hts smar wysokotemperaturowy. (fotografia 9 i 10)

 

 

10 – Po wyczyszczeniu obudowy i silnika lub, gdy był silnik spalony bierzemy następny (nowy lub używany) i składamy w całość.

 

Autor: hadzii123

Galeria:

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.