Czyszczenie i sprawdzenie układu podciśnieniowego Opel Astra G 2.0 DTL

1
Średno: 1 (1 głos)

Wersja do wydrukuWersja PDF

Czyszczenie i sprawdzenie układu podciśnieniowego Opel Astra G 2.0 DTL

 

Zdarza się, iż dojeżdżając do świateł lub skrzyżowania wciskamy hamulec lub hamujemy pulsacyjnie, silnik pracuje na wolnych obrotach i naciśniemy kilka razy na hamulec to zapala nam się kontrolka check a silnik łapie tzw. muła. Taka sytuacja powtarza się schematycznie, przyczyną może być słaba, nie wydajna waku pompa, nieszczelny lub nie sprawny element układu podciśnieniowego. Zazwyczaj znajdujący się olej w układzie podciśnieniowym świadczy o nie sprawnej waku pompie.

 

1 – Odpinamy plastikowe przewody oraz wtyczkę zasilającą od elektrozaworu (fotografia nr 1)

 

 

2 – Odkręcamy kluczem nasadowym 10 nakrętki i wyjmujemy elektrozawór, na fotce pokazane są śruby, do których przykręcony jest elektrozawór (fotografia nr 2)

 

 

3 – Odpinamy cztery zatrzaski i zdejmujemy obudowę filtra (fotografia nr 3 i 4)

 

 

4 – Przy pomocy małego śrubokręta lub nożyka wyjmujemy filtr z obudowy i czyścimy oba filtry środkiem do czyszczenia gaźników, hamulców lub benzyną ekstrakcyjną, na koniec przedmuchać powietrzem (fotografia nr 5 i 6)

 

 

5 – Czyścimy elektrozawór. Pryskamy do środka elektrozaworu przez króciec (A) środkiem do czyszczenia gaźników, hamulców lub benzyną ekstrakcyjną w celu usunięcia zanieczyszczeń, na koniec przedmuchać powietrzem. Przed czyszczeniem na króciec (B) można założyć złączkę gumową, do której podłączony jest przewód podciśnieniowy, wówczas unikniemy ochlapania się przez wypływający z elektrozaworu środek czyszczący z brudem. Następnie mierzymy rezystancję cewki elektrozaworu na bolcach gniazda (C) i (D) (fotografia nr 7) powinno być około 7 ohm w każdym elektrozaworze. Można też podłączyć pod prąd 12V z akumulatora i masę wówczas powinno być słychać jak się zamyka i otwiera zawór. Tą czynność wykonujemy z wszystkimi elektrozaworami.

 

 

6 – Czyścimy i sprawdzamy plastikowe przewody, gumowe złączki i trójniki czy nie są przetarte i popękane. Pryskamy do przewodów środek czyszczący i przedmuchujemy powietrzem, aby je wyczyścić.

 

7 – Przykręcamy elektrozawory na miejsce. Sprawdzamy czy zostały prawidłowo podłączone. Na pokrywie elektrozaworu znajduje się numer i napisy, „VAC” (F) i „OUT” (G) i (H), na króćcach z napisem VAC założone są żółte gumowe pierścienie w celu ułatwienia podłączenia przewodów (fotografia nr 8). Elektrozawory można zamieniać miejscami. Przewód (E) podłączony jest do waku pompy, rozgałęziony trójnikiem i gumowymi złączkami podłączony do króćców (F) elektrozaworów (1) i (2) (fotografia nr8).

Elektrozawór (1) steruje klapami zawirowań. Przewód od króćca (G) (fotografia nr 8) koloru siwego, jeśli nie był wymieniany podłączony jest do siłownika klap wirowych przy kolektorze dolotowym (G1) (fotografia nr 9 i 10). Wtyczka instalacji elektrycznej (i) jako jedyna jest siwego koloru (fotografia nr 8), nie wolno jej podłączać do elektrozaworu (2).

Elektrozawór (2) (fotografia nr 8) steruje zaworem EGR. Przewód od króćca (H) (fotografia nr 8) czarny, jeśli nie był wymieniany podłączony jest do zaworu EGR przykręcony do kolektora dolotowego (H1) (fotografia nr 9). Wtyczka instalacji elektrycznej koloru czarnego (J) (fotografia nr 8).

Elektrozawór (3) steruje regulatorem turbiny (gruszką) (fotografia nr11). Przewód od króćca (Ł) (fotografia nr 11) koloru czarnego, jeśli nie był wymieniany podłączony jest do vaku pompy (L) (fotografia nr 10), natomiast przewód od króćca (M) podłączony jest do zaworu / regulatora turbiny (gruszki) (fotografia nr 11). Wtyczka instalacji elektrycznej koloru czarnego. Elektrozawór można odkręcić dwiema nakrętkami od nadkola (N) lepszy dostęp (fotografia nr 11).

 

 

8 - Czyścimy zawór EGR, grzybek szczotką drucianą miedzianą lub papierem ściernym, do wnętrze zaworu pryskamy WD40 przez króciec (P) (fotografia nr 12), i otwór odpowietrzający (O) (fotografia nr12), usuwamy zawartość poprzez wciskanie grzybka do środka trzymając na przemian zawór króćcem i otworem w dół, bo będzie chlapało. Na koniec wlewamy benzyny ekstrakcyjnej do środka i robimy to, co z WD40. Benzyna dokładnie wyczyści i szybko odparuje. Przerywana linia oznacza głębokość chowania się grzybka.

 

 

9 – Sprawdzamy szczelność zaworu EGR, siłownika klap wirowych i regulatora turbiny (gruszka). Można to zrobić na dwa sposoby.

 

Pierwszy sposób polega na wciśnięciu grzybka zaworu egr, lub dźwigni regulatora turbiny lub siłownika klap wirowych do końca i zatkanie szczelnie palcem króćca, do którego podłącza się przewód podciśnieniowy. Następnie puszczamy grzybek zaworu egr, lub dźwigni regulatora turbiny lub siłownika klap wirowych trzymając palcem zatkany króciec. Elementy wciśnięte nie powinny cofnąć się do końca. Podciśnienie, jakie się wytworzyło w środku powinno je utrzymać. Po odetkaniu króćca powinniśmy usłyszeć zassanie powietrza i zaobserwować lekkie cofnięcie się do końca wciśniętego elementu.

 

Drugi sposób to użycie wakuometru (fotografia nr 14). Schemat patentu znalazłem na którymś forum. Potrzebny jest zawór zwrotny (R), trójnik (S), przewody gumowe te same, co przewody zwrotne / nadmiarowe (T), wakuometr (W) i strzykawka (U) (fotografia nr 13). Podłączamy przewód (T) do króćca zaworu EGR, lub regulatora turbiny lub siłownika klap wirowych i wysysamy strzykawką powietrze. Zawór zwrotny (R) przed strzykawką utrzymuje podciśnienie a na wakuometrze (W) widzimy czy podciśnienie utrzymuje się. Tym patentem możemy też sprawdzić szczelność uszczelniaczy trawersów.

 

 

10 - Sprawdzamy podciśnienie w układie. Podłączamy wakuometr do dolnego króćca waku pompy (Y) (fotografia nr 15), pompa powinna mieć podciśnienie -0.9 / -1 bar. Następnie podłączamy cały układ do waku pompy i wpinamy się w układ (Z) (fotografia nr 15) tak, aby wszystkie elementy były podpięte, podciśnienie powinno utrzymywać się w granicach -0.8 bara. Minimalna wartość podciśnienia nie może być niższa niż -0.6 bara do prawidłowego działania układu podciśnieniowego. Ważne też jest, aby gruby przewód, którym podłączone jest serwo był cały, zawór zwrotny zamontowany na przewodzie był sprawny a serwo szczelne.

 

 

Autor: hadzii123

Galeria:

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.