Awaria samochodu na autostradzie

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

W przypadku awarii na autostradzie należy zabezpieczyć pojazd, zadbać o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów oraz wezwać służby drogowe. Absolutnie niewskazane jest stanie za pojazdem.

Zabezpieczenie auta

Bardzo ważne jest zabezpieczenie auta. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej dojechać do najbliższego parkingu bądź zjazdu z autostrady. W przypadku, gdy sytuacja jest kryzysowa i wymaga natychmiastowej interwencji, należy postawić auto na pasie awaryjnym i wyłączyć silnik. Im bliżej pasów energochłonnych zostanie umieszczony samochód, tym lepiej. Przepisy wymagają ustawienia trójkąta ostrzegawczego około 100 metrów (150 kroków) za autem lub – jeśli posiadamy – włączenie lampy migającej żółtym światłem. Dla własnego bezpieczeństwa kierowca powinien założyć kamizelkę ratunkową. Najlepiej, jeśli wszyscy pasażerowie opuszczą samochód, ustawiając się za barierkami energochłonnymi.

Wezwanie pomocy

Kiedy samochód zostanie zabezpieczony, należy wezwać pomoc. Można zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do służb autostrady. Co 2-3 kilometry na autostradzie umieszczone są żółte telefony, za pomocą których można wezwać pomoc – od razu podaje się lokalizację, nie trzeba czekać na połączenie. Inną możliwością jest wezwanie prywatnej pomocy drogowej. Należy podać miejsce zdarzenia, opisać, co się stało, poinformować o liczbie pasażerów. Jeśli konieczny będzie przewóz auta lawetą, trzeba się liczyć z kosztami rzędu kilkaset złotych. W przypadku, gdy nie dysponujemy taką ilością gotówki, możemy skorzystać z chwilówki przez internet – pieniądze znajdą się na koncie nawet w ciągu 15 minut. Holowanie auta przez pojazd nieupoważniony jest niezgodne z przepisami.

Konsekwencje prawne

Za złe oznakowanie samochodu w przypadku awarii grozi mandat karny w wysokości 300 złotych i 1 punkt karny. Holowanie auta przez innego uczestnika autostrady może skutkować co najmniej 200-złotowym mandatem, a także zakazem prowadzenia pojazdów, jeśli policja uzna, że popełniono wykroczenie  z art. 86 Kodeksu wykroczeń, czyli stworzono zagrożenie w ruchu drogowym.

Adsense:W serwisie ponadto:

  • Wymiana klocków, regeneracja samoregulatorów Peugeot Partner
    Często nam się zdarza że podczas wymiany klocków hamulcowych dostrzegamy że jeden klocek jest mocniej zużyty od drugiego, przyczyną takiego stanu jest zapieczenie samo-regulatorów zacisku hamulcowego. Prace wykonane poniżej można stosować do innych samochodów gdyż w większości samochodów są stosowane zaciski opierające się na tej samej metodzie działania.
  • Naprawa napinacza paska wieloklinowego Mercedes W210 2,9TD
    Niedawno wymieniony pasek zaczął mi popiskiwać, a że nie chciałem jak to co poniektórzy mądrzy eksperci radzą polewać paska gliceryną , to zacząłem szukać przyczyny w amor
  • Wymiana przetwornicy ksenonów fabrycznych [E39]
    Sama wymiana przetwornicy jest prosta jak szczanie wiec nie ma sie co rozpisywac, bo srednio zdolny szympans da sobie rade.

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.