Kupujesz używany samochód? Sprawdź, czy nie jest kradziony!

5
Średno: 5 (1 głos)

Wersja do wydrukuWersja PDF

Większość z nas kupuje samochody używane ze względu na ich atrakcyjne ceny. Do dyspozycji jest wiele różnych pojazdów, dlatego jeżeli nie chcesz przepłacać, możesz kupić auto z drugiej ręki bez problemu. Zanim jednak sfinalizujesz transakcję, sprawdź, czy pojazd nie jest kradziony!

Chociaż zakupienie używanego i kradzionego samochodu jest dość rzadką sytuacją, to jednak warto pamiętać o tym, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, wobec tego warto poświęcić chwilę na upewnienie się, czy transakcja będzie rzeczywiście bezpieczna. Pamiętaj o tym, że jeżeli poprawność dokumentów czy znaków identyfikacyjnych samochodu wzbudzi podejrzenia, zrezygnuj z transakcji. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Dowód rejestracyjny samochodu

Powinien być oryginalny i nie posiadać żadnych poprawek, zamazań czy skreśleń lub plam w miejscach, w których znajdują się ważne dane. Wszelkiego rodzaju poprawki powinny być wprowadzone tylko z adnotacją urzędu komunikacji. Gdy w dowodzie rejestracyjnym samochodu znajdują się dwie osoby, należy pamiętać o tym, aby każda z nich była podczas transakcji i każda podpisała umowę.

Numer VIN samochodu

Także należy zwrócić uwagę na numer VIN samochodu – numer wybity na nadwoziu powinien zgadzać się z numerem z dowodu rejestracyjnego samochodu. VIN jest ciągiem 17 znaków, który zawiera szereg informacji dotyczących pojazdu, który określa między innymi numer seryjny auta, jego rocznik, rodzaj silnika czy miejsce produkcji. Miejsce wybicia numeru VIN może różnić się w zależności od modelu auta.

To właśnie numery VIN należą do najczęściej przebijanych przez złodziei lub też są one nabijane w nowych miejscach. Warto wobec tego zwrócić uwagę na nabicie – powinno być równe, w jej okolicy nie powinny znajdować się żadne podejrzane ślady i nie powinny być prowadzone prace lakiernicze. W razie problemów zaleca się, aby skontaktować z dealerem marki i pokazać mu zdjęcia numerów.

Jeżeli panujesz zakup samochodu używanego marki Ford w Warszawie lub interesuje cię inna marka, pamiętaj o tym, żeby zawsze dokładnie sprawdzić dowód rejestracyjny i numery VIN. Jeżeli masz taką możliwość to wybieraj samochody z gwarancją, a unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.