Opony całoroczne, plusy i minusy

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto kupić opony całoroczne. Najczęściej pytanie to pojawia się, gdy zbliża się czas wymiany opon letnich na zimowe. Na początek wyjaśnienie. Nazwa opony całoroczne wcale nie oznacza, że spisują się one równie dobrze o każdej porze roku.

Twórcy opon na cały sezon zadbali o to, aby dawały one pewną przyczepność na śniegu, zapewniały porównywalne zachowanie przez cały rok i przede wszystkim zaoszczędziły kierowcom kłopotu związanego ze zmianą ogumienia przed zimą.

Opony całoroczne w śniegu i deszczu

Jak wspomniano wyżej, opony całoroczne zapewniają pewną przyczepność na śniegu. Trzeba jednak pamiętać, że ?pewna? przyczepność, to nie to samo co bardzo dobra przyczepność. Oczywiście podczas zimy sprawdzą się one o niebo lepiej, niż opony letnie. Spoglądając na ostatnie zimny, w których śniegu było jak na lekarstwo, opony całoroczne mogą być trafnym rozwiązaniem.

Jak spisują się takie opony w deszczu? Tu rodzaj opon nie ma tak wielkiego znaczenia. O tym, czy dana opona dobrze radzi sobie w wodzie decydują między innymi mieszanka z jakiej jest wykonana opona oraz rodzaj bieżnika. W mokrych warunkach lepiej radzą sobie opony wykonane z miękkiej mieszanki oraz takie, które posiadają bieżniki symetryczne.

Jednak najważniejsze znaczenie ma tu stan opony. Jeśli w kole nie mamy odpowiedniego ciśnienia, a opona jest zużyta, to niezależnie od tego, czy mamy opony całoroczne, letnie, czy zimowe, nasze auto będzie w mokrych warunkach spisywać się gorzej.

Czy warto kupić opony całoroczne?

Biorąc pod uwagę pogodę, jaką mamy w ostatnich latach, opony całoroczne to inwestycja, którą warto przemyśleć. Opony całoroczne nie wpłyną na komfort jazdy praktycznie przez cały rok. Oczywiście z wyjątkiem dni ze sporymi opadami śniegu. Aktualnie do wyboru mamy opony całoroczne od wielu producentów, naturalnie we wszystkich rozmiarach, o zróżnicowanych indeksach prędkości, a także w bardzo konkurencyjnych cenach.

Opony całoroczne to także dobre rozwiązanie dla osób, które ciągle nie mają czasu ze względu na różne obowiązki. Z pewnością nie jeden raz odkładałeś w czasie zmianę opon z letnich na zimowe, aż w końcu spadł śnieg i było już za późno. Jeśli zaskoczą cię niespodziewane opady śniegu, to mając opony całoroczne na pewno będziesz czuł się bezpieczniej na drodze.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.