Wymiana rozrządu - co ile wymieniać, jakich części użyć?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Wymiana rozrządu to obok wymiany oleju silnikowego, najważniejsza czynność eksploatacyjna, o której musi pamiętać kierowca. Dziś odpowiemy, dlaczego wymiana rozrządu jest tak ważna, co ile wymieniać rozrząd oraz jakich części należy do tego użyć.

mazda rozrządJaką rolę pełni rozrząd w samochodzie? Zapewnia on właściwą pracę silnika. Dzięki niemu możliwe jest sterowanie elementami jednostki napędowej, które obsługują cykl zasysania, spalania oraz usuwania spalin. Poza tym rozrząd zapewnia chłodzenie silnika (napędza pompę wody) i jego smarowanie (napędza pompę oleju). W silnikach wysokoprężnych rozrząd napędza także pompę wtryskową (pompę wysokiego ciśnienia), która spręża olej napędowy, podawany potem przez wtryskiwacze. W samochodach, w których jeszcze stosowane są przewody wysokiego napięcia, rozrząd dodatkowo napędza palec rozdzielacza. Jego zadaniem jest rozdzielanie prądu z cewki zapłonowej na poszczególne przewody wysokiego napięcia, prowadzące do świec zapłonowych.

Jak działa rozrząd w praktyce?

We współczesnych samochodach stosuje się dwa rozwiązania. Pierwsze to pasek rozrządu wykonany z kauczuku i elementów wzmacniających. Drugie rozwiązanie to metalowy łańcuch rozrządu.  Rozrząd (paskowy albo łańcuchowy) napędzany jest przez koło pasowe, zamocowane na wale korbowym silnika. Przekazuje on napęd na koło napędu wałka rozrządu albo dwóch wałków rozrządu. „Po drodze” rozrząd napędza także pompę wody i pompę oleju, a w Dieslach dodatkowo pompę wysokiego ciśnienia. Ułożenie paska albo łańcucha może być dość skomplikowane. Schematy zamieszczane są w książkach serwisowych.

Pasek lub łańcuch muszą mieć odpowiednie napięcie, które zapewnia im napinacz. Poza tym są one prowadzone przez specjalne rolki i prowadnice.

Dlaczego rozrząd trzeba wymieniać terminowo?

Pasek rozrządu ma określoną żywotność. Jeśli się go nie wymieni w terminie, może dojść do jego pęknięcia. Wówczas dojdzie do zniszczenia silnika na skutek utraty synchronizacji pracy pomiędzy poszczególnymi elementami jednostki napędowej. Kiedy zawory znajdą się w przestrzeni pracy tłoków, zniszczeniu ulegną one same a także głowica i korbowód.

Terminowa wymiana paska rozrządu pozwala uniknąć tego zagrożenia.

Kiedy i dlaczego należy wymienić rozrząd przed terminem?

Wymiana paska rozrządu musi być wykonana także wtedy, gdy zostanie on zabrudzony olejem silnikowym. Może się tak stać, gdy w aucie dojdzie do uszkodzenia simmeringów wału korbowego albo wałków rozrządu. Olej bardzo skraca życie paska i znacznie zwiększa ryzyko jego pęknięcia.

Wymiana łańcucha rozrządu

Wiele silników wyposażonych jest w stalowy łańcuch rozrządu. Czy jego również należy wymieniać? Zależy to od tego, co zaleca producent samochodu. W niektórych silnikach łańcuch rozrządu ma wystarczyć na cały okres pracy silnika, co w praktyce oznacza 350 – 400 tys. km przebiegu. W innych, przede wszystkim w silnikach budowanych w zgodzie z zasadami downsizingu przez europejskie firmy motoryzacyjne, wymiana łańcucha rozrządu stała się kolejną czynnością eksploatacyjną, o której musi pamiętać kierowca. Koniecznie trzeba zajrzeć do instrukcji auta, aby sprawdzić, jakie są zalecenia producenta w danym modelu samochodu i w danej wersji silnikowej.

Może też zdarzyć się, że łańcuch jest przeznaczony na cały okres życia silnika, ale zaczyna się z nim dziać coś niedobrego. Przede wszystkim zaczyna hałasować w czasie pracy. Trzeba go wówczas jak najszybciej sprawdzić i wymienić w warsztacie.

Czy poza samym paskiem (albo łańcuchem) trzeba będzie wymienić inne części?

Wymiana paska rozrządu i wymiana łańcucha rozrządu może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty, gdyż wymiany mogą wymagać także rolki prowadzące albo napinacze. Zdaniem wielu mechaników wymiana paska rozrządu zawsze powinna wiązać się z wymianą pompy wody. W przypadku łańcucha rozrządu wymiany mogą wymagać koła zębate, zamocowane na wale korbowym i wałkach rozrządu, które mogą mieć już starte ząbki. To jednak dzieje się po bardzo dużym przebiegu.

Co ile wymieniać rozrząd?

Zawsze należy to robić zgodnie ze wskazaniami producenta samochodu, które znajdują się w instrukcji auta. Producent określa, po jakim przebiegu należy wymieniać pasek rozrządu, na przykład co 30, 50, 130 albo 150 tys. km . Ponadto producent podaje informację o tym, co ile lat należy wymieniać pasek – na przykład co 150 tys. km lub co 7 lat. Co to oznacza? Jeśli kierowca w ciągu 7 lat nie przekroczy przebiegu 150 tys. km i tak musi wymienić pasek rozrządu. Jak często wymieniać łańcuch rozrządu? To także zależy od ustaleń producenta auta. W instrukcji samochodu może znaleźć się informacja o tym, że silnik posiada bezobsługowy łańcuch rozrządu, który wymienia się tylko przy objawach awarii. Może też być informacja, że rozrząd łańcuchowy należy wymieniać co 100 tys. km.

Warto też pamiętać o tym, że wymiana paska rozrządu nie musi być wcale podzielona na równe interwały. W wielu modelach silników producent zaleca, aby pierwszej wymiany rozrządu dokonać po przekroczeniu 90 tys. km, ale kolejnych już co 30 tys. km.

Jakich części użyć?

Rozrząd jest na tyle ważnym elementem, że powinno się używać jak najlepszych części. Albo oryginalnych, albo zamienników wysokiej jakości.

Gdzie wymienić rozrząd?

Usługi wymiany rozrządu świadczą autoryzowane stacje obsługi (np. ASO Mazda), dobre serwisy niezależne, specjalizujące się w naprawie określonych marek (serwis Mazda) jak również typowe warsztaty. Największą pewność daje wymiana w ASO albo autoryzowanym serwisie, gdzie można skorzystać z najlepszych części i z usług doświadczonego personelu.

Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.