Jakich używanych części nie warto montować w samochodzie?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Używane części kuszą zawsze niskimi cenami. Warto pamiętać o tym, że nie należy sugerować się tym kryterium przy wyborze części do samochodu. Jakich części z drugiej ręki nie powinno się montować w naszym samochodzie?

Części używane cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Kupujemy je głównie ze względu na cenę - za oryginalne części musimy zapłacić o wiele więcej. Bardzo wiele osób podejmuje ryzykowne kroki i zamawia je przez Internet. Wielu ludzi pozyskuje takie części również na giełdach samochodowych i tak zwanych „szrotach”. Kiedy chcesz zamontować w swoim pojeździe części używane, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to zawsze możliwe – przynajmniej pod kątem prawnym. Ważne jest to, aby zdać sobie sprawę, że montowanie takiego rodzaju podzespołów z nieznanych źródeł jest niebezpieczne. Dlaczego? Bardzo trudno ocenić ich stan - tym samym mogą stać się przyczyną niebezpiecznych kolizji, a nawet wypadków.

Rozporządzanie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 roku w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia oraz części wymontowanych z pojazdów, których ponowne wykorzystanie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko jest podstawową regulacją prawną w tym zakresie . Więcej dowiesz się w Dzienniku Ustaw nr 201, poz. 1666 i 1667.

Istnieje grupa elementów, które po wymontowaniu z pojazdu powinny być traktowane jak odpad nadający się jedynie do utylizacji. Chodzi tu o części, które ponownie użyte zagrażają bezpieczeństwu jazdy oraz negatywnie wpływają na środowisko. Pomimo zakazu firm, które oferują sprzedaż zakazanych części, nie brakuje. W jakich przypadkach zdrowy rozsądek i przepisy powinny przeważać nad oszczędnością?

Poduszki powietrzne

Nowe poduszki powietrzne kosztują bardzo dużo, w najlepszym wypadku oznacza to wydatek nawet do kilku tysięcy złotych. Używane i wymontowane z innego pojazdu oferowane są za kilkaset złotych. Jeśli chodzi o sam zakup, nie jest to problemem. W Internecie można znaleźć poduszki praktycznie do każdego pojazdu. Jednak mimo zapewnień o idealnym stanie, nie mamy gwarancji, że zadziałają one poprawnie. Istnieje również ryzyko, że „odpalą” przypadkowo w trakcie jazdy, co jest dla nas dużym zagrożeniem.

Klocki oraz szczęki hamulcowe

Klocki z drugiej ręki są towarem mniej dostępnym, ponieważ popyt na nie jest niewielki, choć zdarzają się osoby, które skuszą się na "całkiem dobre" okładziny mające jeszcze kilka milimetrów zapasu materiału ciernego. Przepisy zabraniają handlowania wymontowanymi klockami oraz szczękami hamulcowymi, jednak dopuszczają obrót używanymi tarczami. Warto w tym przypadku zrobić przegląd danego elementu, ponieważ nie wszystkie uszkodzenia mechaniczne muszą rzucać się w oczy. Lepiej nie ryzykować.

Immobilisery

Oferta immobiliserów z drugiej ręki jest niewielka. Ich wymontowanie z auta jest kłopotliwe i nieopłacalne. Ponowny ich montaż przysparza więcej problemów, niż korzyści. Niespodziewane wyłączenie się silnika w trakcie jazdy jest bardzo niebezpieczne, a codzienne trudności z odpalaniem samochodu mogą na dłuższą metę okazać się irytujące.

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.