Skompletuj odpowiedni strój na motor! Co warto kupić dla własnego bezpieczeństwa?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Zamierzasz kupić motocykl o pojemności 125 ccm? Jedną z niezbędnych rzeczy, mogących znacznie zwiększyć Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy, jest odpowiedni strój. Zobacz co powinno wejść w skład idealnego zestawu na start.

Zmiany w ustawie o ruchu drogowym spowodowały, że coraz większą liczbę kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B, interesuje zakup motocykla o pojemności 125 ccm. Motor to jednak nie wszystko - ważne jest także bezpieczeństwo. Odpowiednio dopasowany strój może znacznie na nie wpłynąć. Choć polskie prawo nie określa żadnych wymogów co do stroju, poza kaskiem chroniącym głowę, dla własnego bezpieczeństwa warto zakupić odpowiednie akcesoria oraz specjalną garderobę, której elementy chronią ciało w razie wypadku.

"Jazda miejska jest pełna niespodzianek i wymaga od kierowcy bardzo dużej uwagi. Motocykle 125 cm3 sprawdzają się w takich warunkach doskonale i nie wymagają dużych umiejętności, jednak warto zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz wygodę poprzez zakup odpowiednich ubrań" - informuje specjalista z Honda Plaza 

Najczęstszymi kryteriami, które decydują o wyborze odpowiedniego asortymentu jest ich jakość, estetyka, funkcjonalność oraz gwarancja najwyższego poziomu bezpieczeństwa. O czym warto pamiętać?

Kask

Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek jazdy w kasku. Za przewożenie osób oraz kierowanie bez kasku z homologacją grozi mandat w wysokości 100 zł. Są dwa rodzaje kasków. Jeden zamknięty, który lepiej sprawdza się w momencie szybkiej jazdy. Dzieje się tak ponieważ szczelnie otacza głowę i tłumi szum powietrza. Drugi, tak zwany kask otwarty, chroni przed owadami i przepływającym powietrzem.

Buty

Ważnym elementem stroju są buty powyżej kostki. Mają za zadanie chronić stopę, nasadę palców, nasadę ścięgna Achillesa i przede wszystkim staw skokowy. Dodatkowo powinny chronić także łydkę przed poparzeniami o gorące elementy wydechowego silnika.  Specjalistyczne obuwie nie tylko chroni stopy ale także wpływa na komfort prowadzenia jednośladu oraz zmianę biegów. Buty są elementem styku ciała z nawierzchnią podczas ruszania z miejsca oraz postoju. Ważnie więc, aby były mocno przytwierdzone do stóp.

Spodnie

Najlepszymi spodniami dopasowanymi do jazdy są skórzane lub tekstylne motocyklowe, zawierające ochraniacze w miejscach najbardziej narażonych na otarcia o twarde nawierzchnie. Odzież powinna mieć podszewki i podpinki na zimne dni, oddychające membrany, otwory wentylacyjne oraz ochraniacze na kolana.

Kurtka

Na motocyklu najlepiej poruszać się w kurtce. Dobry jakościowo model powinien mieć grube rękawy, wzmacniane na łokciach wykonane ze skóry, która w momencie upadku ślizga się po asfalcie. Dobrymi kurtkami są również kurtki tekstylne, które zapewniają ochronę równie dobrą jak ubrania skórzane. Specjalistyczna odzież posiada wentylacyjne otwory które zapewniają cyrkulację powietrza i ochłodę podczas jazdy. Dobrze, aby przy wykonaniu zastosowane były podwójne szwy, które są odporniejsze na rozdarcia oraz regulowanie obwodu na biodrach i rękawach. Ważne jest również wzmocnienie łokci, barków oraz pleców.

Rękawice

Ochrona dłoni jest tak samo ważna jak zabezpieczenie nóg. Rękawice dają duży komfort podróżowania odraz mają ogromne znaczenie podczas niepogody. Materiał, z którego są wykonane powinien oddychać, a konstrukcja zawierać ochraniacze palców, kostek oraz nadgarstków. Powinno się dobierać je do dłoni tak, aby ułatwiały manewrowanie i nie krępowały ruchów.

Dodatkowe elementy

Ochraniacze

Jeśli decydujemy się na jazdę bez specjalistycznego ubioru, warto pamiętać o ochraniaczach na kolana oraz łokcie. W przypadku wywrotki zredukują otarcia.

Kamizelka odblaskowa

W trosce o własne bezpieczeństwo ważne jest aby założyć jaskrawą kurtkę lub kamizelkę odblaskową dzięki której będziemy lepiej widoczni na drodze.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.