Sposoby usuwania wgnieceń w samochodach

5
Średno: 5 (1 głos)

Wersja do wydrukuWersja PDF

Wgniecenia na karoserii samochodów są zmorą niemal każdego właściciela samochodu. Mogą powstać w najróżniejszy sposób, od kolizji z innym autem, poprzez uderzenie w słupek podczas parkowania, a nawet czasami do zwykłego oparcia się zbyt mocno o słabszą część nadwozia. Wgniecenia nie są dla nikogo miłym widokiem, głównie dlatego że obnażają nasze nieumiejętne prowadzenie pojazdu, które skończyło się uderzeniem. Psują również idealny obraz naszego nowo zakupionego auta, dlatego chcemy się ich jak najczęściej pozbyć. Dziś przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym metodom na usuwanie wgnieceń oraz sprawdzimy jakie mają wady i zalety. Zaczynamy!

Tanio i szybko, czyli wyklepanie samochodu i blacharza

Pierwsze co kojarzy nam się zazwyczaj z usuwaniem wgnieceń na samochodach to wizyta u blacharza pojazdowego. W ten sposób naprawiane jest większość samochodów, które mają uszkodzenia pokolizyjne lub inne tego typu problemy. Naprawa polega na bardzo prostej czynności, jaką nazywa się "wyklepywaniem". Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na uderzaniu w metalową część od przeciwnej strony, z jakiej powstało wgniecenie. Bardzo wiele metali z jakich wykonywane są karoserie aut, czyli stal i aluminium przede wszystkim, mają tak zwaną "pamięć". Chodzi tutaj o to, że dany element podczas produkcji w fabryce i obróbki termicznej, a także utwardzania, nabiera pewnych charakterystycznych właściwości. Jeżeli ulegnie on później deformacji i podejmiemy próbę przywrócenia jego pierwotnego stanu, stanie się to z niebywałą łatwością. Czasami nawet nie będzie śladu po uszkodzeniu. Jest to metoda tania i szybka, dlatego tak wielu kierowców decyduje się na skorzystanie właśnie z niej.

Wymiana uszkodzonej części - metoda pewna ale droższa

"Klepanie" wgniecionych elementów metalowych, mimo wszystkich zalet, posiada również wady. Przede wszystkim nie zawsze metal chce jednak odzyskać swój właściwy kształt. Dzieje się tak gdy uszkodzenia są głębsze i naruszona została struktura materiału. Podobnie jeżeli wgniecenie łączy się z rozdarciem powierzchni. Ale wbrew pozorom nie to jest najgorsze. Większym problemem jest bowiem korozja, która bardzo łatwo wdaje się w "wyklepane" elementy. Wynika to z uszkodzenia struktury powierzchniowej, a także odprysków lakieru, które mogą być nawet niewidoczne gołym okiem. Po jakimś czasie pojawią się rude ślady lub "purchle", świadczące o wdaniu się korozji. Aby tego uniknąć konieczna jest wymiana elementu na zupełnie nowy. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie AC i za szkodę nie zapłacimy z własnej kieszeni, poleca się skorzystać właśnie z tego sposobu. Dzięki niemu nabędziemy stuprocentowej pewności, że z danym elementem w przyszłości nie stanie się nic złego.

Jak widać, są dwa zasadnicze sposoby radzenia sobie z wgnieceniami na samochodzie. Każdy ma swoje wady i zalety, a wszystko sprowadza się - jak zwykle - do kosztów i trwałości naprawy. Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia AC, a auto jest już stare, możemy sobie pozwolić na tańszą naprawę u blacharza. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by nasz nowy samochód jak najdłużej pozostał w idealnym stanie, powinniśmy skorzystać z drugiej metody.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą fastserv.pl - najlepszym serwisem samochodowym z Poznania, oferującym mechanikę samochodową, lakiernictwo, blacharstwo, SPOT, SMART oraz auto detailing.

Adsense:W serwisie ponadto:

  • Ogrzewanie postojowe
    Qrcze temat obszerny i nie za bardzo wiem od czego zacząć. Napewno będą luki - więc postaram się uzupełniać wątpliwości.
  • Wymiana wkładki zamka w drzwiach bocznych Skoda Felicia
    Przedstawię demontaż tapicerki i wkładki zamka drzwi bocznych. Pracę rozpoczynamy od otwarcie drzwi i odkręceniu śrub mocujących tapicerkę do blachy ,
  • Odczytywanie błędów
    Ale dla wielu pewno wydaje się to niezwykle niebezpieczny zabieg ? a jak coś zepsuje? Bądź też nie wiedzą jak te mrugania odczytać.

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.