Silnik benzynowy a silnik diesla

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Kupując nowy samochód zazwyczaj stajemy przed wieloma dylematami. Zastanawiamy się jakiej marki auto kupić, jaki model wybrać, istotny jest również kolor, typ nadwozia i tak dalej. Prędzej czy później dochodzi również do momentu, gdy zadajemy sobie pytanie na jakim paliwie ma jeździć nasz nowy pojazd. Czy ma to być samochód z silnikiem benzynowym czy diesla? Postaramy się bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu i pokazać wszystkie różnice między tymi dwoma typami jednostek napędowych.

Silnik benzynowy - trwałość przede wszystkim?

Większość aut jakie podróżują codziennie po naszych drogach zasilana jest benzyną. Silnik taki wykorzystuje do pracy zapłon iskrowy, który powoduje odpalenie odpowiednio dobranej mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach. Silniki benzynowe charakteryzują się niższym momentem obrotowym, zwłaszcza przy niskich obrotach wału korbowego, natomiast potrafią kręcić się bardzo wysoko i generować znaczną moc. Aby zrozumieć tą zależność podamy prosty przykład: Samochód z silnikiem benzynowym, mimo iż posiada silnik o znacznej pojemności i mocy, przy typowej miejskiej jeździe nie będzie demonem. Przyspieszenie będzie umiarkowane, dynamika również będzie pozostawiała nieco do życzenia. Dopiero gdy pozwolimy wkręcić się silnikowi blisko czerwonego pola na obrotomierzu, zostaniemy dosłownie wciśnięci w fotel, a auto szybko osiągnie znaczną prędkość. Można by powiedzieć, że silniki benzynowe są lepsze w trasie, gdzie częściej wykorzystujemy wyższe obroty. Jednostki te charakteryzują się także dość dobrą trwałością, dzięki czemu możemy przez wiele lat jeździć nimi bez awarii oraz kosztownych napraw. Wystarczy tylko że wymieniamy na czas olej, filtry i inne płyny eksploatacyjne.

Silnik diesla - tylko do miasta?

Jeżeli komuś powyższa charakterystyka, jaką przedstawiliśmy w odniesieniu do silnika benzynowego, nie odpowiada, powinien zastanowić się nad wyborem silnika diesla. Czy wyróżniają się tego typu silniki? Otóż w przeciwieństwie do jednostki benzynowej, silnik diesla nie korzysta ze świec zapłonowych. Zapłon paliwa następuje samoczynnie, w wyniku ogromnego sprężania w cylindrach i wysokiej temperatury. Nie ma też znaczenia dobór mieszanki paliwowo-powietrznej, silnik diesla ma cały czas całkowicie otwartą przepustnicę, lub uściślając - wcale nie posiada przepustnicy mogącej dławić dopływ powietrza. Silniki te charakteryzują się nieco lepszą sprawnością od silników benzynowych, jednak nie są w stanie konkurować z tymi drugimi w przypadku zasilania ich paliwem LPG. Różnica w użytkowaniu diesla polega głównie na tym, że posiada on bardzo wysoki moment obrotowy dostępny już przy niskich obrotach. Dzięki temu nawet jeżeli moc maksymalna silnika nie jest aż tak imponująca, samochód napędzany tą jednostką bardzo dobrze radzi sobie na miejskich drogach. Nie trzeba wkręcać go na wysokie obroty by uzyskać dobre przyspieszenie, co sprawia że dynamika w jeździe miejskiej jest naprawdę godna pozazdroszczenia. Niestety na tym zalety się kończą. Jeżeli silnik nie ma wiele mocy, to na trasie nie będzie sobie dobrze radził, a dzisiejsze konstrukcje oparte głównie o turbodoładowanie często bywają zawodne, co zmusza właścicieli do częstego wydawania pieniędzy na drogie naprawy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą fastserv.pl - najlepszym serwisem samochodowym z Poznania, oferującym mechanikę samochodową, lakiernictwo, blacharstwo, SPOT, SMART oraz auto detailing.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.