Turbosprężarka - uszkodzenia i naprawy

5
Średno: 5 (1 głos)

Wersja do wydrukuWersja PDF

Choć z pozoru obecna w samochodach turbosprężarka jest urządzeniem prostym i nieskomplikowanym, podczas jazdy jest narażona na szereg czynników, które mogą powodować jej uszkodzenie.

Pomimo prostej budowy, jest to urządzenie wrażliwe i nietrudne do uszkodzenia. Wał obraca się z prędkością nawet 290 tysięcy obrotów na minutę, a spaliny, z jakimi ma kontakt sprężarka, mogą mieć temperaturę nawet 1000 stopni Celsjusza! To właśnie dlatego właściciele samochodów turbodoładowanych powinni dbać o dobry stan sprężarki. 

Bardzo niekorzystnie wpływają na sprężarkę wysokie obroty silnika tuż po jego uruchomieniu - jest to szkodliwe szczególnie zimą. Kolejnym szkodliwym dla sprężarek czynnikiem jest brak odpowiedniego chłodzenia. Prowadzi do wyszczerbienia wirników, zapieczenia łożysk, a nawet do pęknięcia obudowy turbiny. Do takiej sytuacji może doprowadzić gaszenie motoru tuż po zakończeniu silnie obciążającej jazdy - w wyniku takiego postępowania smarowanie sprężarki przestaje być efektywne, a metalowe elementy, ocierając się o siebie, generują szkodliwą, wysoką temperaturę.

Awarię turbosprężarki często sygnalizują wycieki oleju. Olej i filtr powietrza powinny być regularnie wymieniane. Powodem zwiększonego zużycia oleju może być jego wyciek lub spalanie - jest to zawsze sygnał, który powinien zwrócić uwagę właściciela auta. Objawem wskazującym na awarię turbosprężarki może być również brak mocy auta i wydobywanie się z rury wydechowej dymu o niebieskawym zabarwieniu. Uszkodzenia sygnalizuje także czarny dym z rury wydechowej, słyszalne podczas jazdy świsty i metaliczne dźwięki oraz drgania w okolicy turbosprężarki.

Podstawowa regeneracja turbosprężarki to koszt rzędu 600 złotych. W takiej cenie można liczyć na wyczyszczenie i wypiaskowanie obudowy, a także wymianę na nowe elementów (z wyjątkiem koła kompresji i wałka). Całkowita regeneracja turbosprężarki to wydatek około tysiąca złotych. Na rynku są również dostępne turbosprężarki po regeneracji - udzielana jest na nie gwarancja, a ich kupno może okazać się bardzo rozsądną opcją. Aby naprawa turbosprężarki była skuteczna, powinny być do niej użyte najwyższej jakości części.

Najdroższym - choć niekiedy nieuniknionym - rozwiązaniem jest zakup nowej turbosprężarki. Ceny większości z nich mieszczą się w przedziale 2000 - 4000 zł, choć w autoryzowanych salonach mogą być kilkakrotnie droższe. Jeśli właściciel auta zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien przede wszystkim zadbać o fachowy montaż kupionego nowego elementu.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.