Kupiłeś używany samochód - o czy musisz pamiętać?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Nie trzeba patrzeć w dane statystyczne, aby wiedzieć, iż Polacy kupują najwięcej aut używanych. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Proces ten jest ogólnie powszechny. Ciekawym może być np. fakt, iż w Polsce kupuje się więcej używanych samochodów, niż u naszych sąsiadów (Czechów, Słowaków) i to razem wziętych. Skoro kupno samochodów używanych jest takie powszechne, należy przyjrzeć się z bliska kilku obowiązkowym formalnościom, których trzeba koniecznie dopilnować, aby nie mieć później problemów z użytkowaniem nowego-starego samochodu. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży to dopiero początek drogi, jaka czeka nowego właściciela auta. O czym powinien pamiętać bezwzględnie i jakich formalności dopełnić?

1. Przede wszystkim musi pamiętać o obowiązkowej polisie OC, bez której autem nie można poruszać się po polskich drogach. Są za to duże kary, a więc warto tego dopilnować. Ważne jest, aby kupujący od razu sprawdził jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem. Czy jest jeszcze aktualne, jeśli tak to na jak długo? Z reguły zdarza się, że ubezpieczenie jest jeszcze ważne na tyle, by móc dojechać do domu i mieć wystarczająco czasu na przepisanie umowy na siebie lub zawarcie nowej, która może okazać się dużo bardziej korzystna (jest 30 dni na wypowiedzenie i zawarcie nowej). Przy obecnych wysokich stawkach ubezpieczenia OC warto jest sprawdzić i porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych. AC natomiast nie jest obowiązkowe, ale  jeśli nowy właściciel chce, to oczywiście może je wykupić. Należy jednak pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe nie dają AC na auta starsze niż 10 lat.

2. Kolejnym ważnym krokiem jest zapłacenie obowiązkowego podatku od czynności cywilno-prawnych (2% wartości rynkowej auta). Nowy właściciel auta ma na to 14 dni i w tym celu powinien udać się do Urzędu Skarbowego, do którego należy. Taki podatek obowiązuje tylko przy zakupie samochodu od osoby prywatnej, w przypadku zakupu auta w komisie nowego właściciela nie dotyczy, gdyż jest to obowiązek komisu. Należy także sprawdzić, do kiedy ważny jest przegląd samochodu, gdyż jest to niezbędne do jego rejestracji.

3. Posiadając komplet tych dokumentów: umowę sprzedaży, stary dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, polisę OC, kartę pojazdu, dowód osobisty oraz stare tablice rejestracyjne, można udać się do wydziału komunikacji w swojej miejscowości. Należy także pamiętać o gotówce na przerejestrowanie auta, a nie jest to tanie - 180 zł (przy tablicach indywidualnych 1000 zł). Nowy właściciel auta ma na to aż 30 dni, więc w tym czasie powinno udać się załatwić inne niezbędne formalności. Z urzędu wychodzi się z tymczasowym dowodem rejestracyjnym, z nowymi tablicami oraz naklejką na przednią szybę. Tablice trzeba założyć od razu, naklejkę także się powinno choć są z tym zawsze pewne kłopoty, bo stara ciężko schodzi. Za miesiąc nowy dowód rejestracyjny powinien być już gotowy do odebrania.

Dopełnienie tych wszystkich formalności pozwoli cieszyć się jazdą nowym autem. Chociaż trochę to trwa, to jednak warto, gdyż nie ma jak satysfakcja z podróży wymarzonym modelem samochodu.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.


Jesteśmy coraz bardziej majętni

Bardzo często spotykam szczególnie na osiedlach mieszkaniowych zjawiskiem jest - brak miejsc postojowych. Developerzy nie przewidzieli sytuacji, że w przeciętnej rodzinie "Kowalskich" jest nie jeden, często nie dwa a trzy bądź cztery auta.


2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.