Na co zwrócić uwagę wybierając łańcuchy śniegowe?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Już za kilka tygodni zawita zima i spadnie pierwszy śnieg. O ile przez kilka wcześniejszych lat, zimy zwłaszcza w miastach, nie dawały się kierowcom we znaki, o tyle zeszłoroczne opady śniegu znacznie utrudniały jazdę. Starsi kierowcy mają w pamięci ostre zimy sprzed dwudziestu lat. Duża ilość śniegu niekiedy uniemożliwia jazdę, zwłaszcza w terenie górskim. Wówczas niezbędne są łańcuchy na koła.łańcuchy śniegowe

Kiedy trzeba założyć łańcuch na koła?

Jedynym krajem położonym na terenie Europy, w którym każdy kierowca ma obowiązek posiadać łańcuchy śniegowe na wyposażeniu samochodu jest Norwegia. W Polsce nie ma takich przepisów, jednak może zdarzyć się taka sytuacja, w której łańcuchy będą przydatne. Z nakazem zakładania łańcuchów śniegowych można spotkać się przede wszystkim w terenach górskich, gdzie występują podjazdy o dużym kącie nachylenia. Jazda bez odpowiedniego zabezpieczenia w takich warunkach może zakończyć się poślizgiem lub stłuczką. W warunkach miejskich łańcuchy na koła nie są potrzebne.

Gdzie kupić łańcuchy na koła?

Łańcuchy śniegowe dostępne są w okresie zimowym w niemal każdym sklepie motoryzacyjnym. Można także wybrane modele dostać w najpopularniejszych sieciach marketów. Warto jednak wybrać się do sklepu specjalistycznego, w którym można będzie liczyć na fachowe doradztwo w zakresie wyboru konkretnego rozwiązania.

Łańcuchy do każdego samochodu?

Niestety, nie w każdym modelu pojazdu można zastosować łańcuchy śniegowe. Zastrzeżenia producenckie dotyczą zwłaszcza pojazdów sportowych o niskim zawieszeniu. Przed zakupem łańcuchów, warto sprawdzić czy dla modelu posiadanego auta nie zostały wydane zastrzeżenia producenta w zakresie używania łańcuchów.

Na co zwrócić uwagę wybierając łańcuchy?

W sklepach motoryzacyjnych dostępne są specjalne katalogi z wyszczególnionymi danymi technicznymi odnośnie konkretnych marek samochodów i dedykowanych dla nich łańcuchów śniegowych. Trzeba jedynie znać model własnego pojazdu oraz wielkość opon. Inne łańcuchy będą nadawały się przy samochodach dostawczych, a zupełnie inne znajdą zastosowanie w przypadku aut osobowych. Wybierając łańcuchy śniegowe do samochodu przede wszystkim trzeba kierować się jakością wyrobu. W tym przypadku jest to inwestycja na długie lata, zwłaszcza że większość kierowców łańcuchy będzie zakładała bardzo sporadycznie, najczęściej podczas zimowych wyjazdów na narty. Na dobrym sprzęcie nie ma co oszczędzać - najtańsze łańcuchy może bowiem cechować wysoka awaryjność, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.