Auto psuje się? od spodu. Kiedy i jak konserwować podwozie?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Czy warto konserwować podwozie, kiedy jest najlepszy czas, aby to zrobić, jak samodzielnie wykonać konserwację? Te pytania zadaje sobie mnóstwo kierowców, a że nadchodzi sezon zimowy, czyli najtrudniejszy dla płyty podłogowej samochodu, postanowiliśmy udzielić na nie odpowiedzi.

Dlaczego powinno się konserwować podwozie auta?

Niczym niezabezpieczona blacha nie jest odporna na działanie wilgoci. Przy długotrwałym kontakcie z wodą i solą drogową pojawiają się na niej wykwity rdzy, które osłabiają strukturę materiału. Zaatakowane korozją miejsca stają się kruche, a z czasem odpadają, tworząc dziury. Przez to konstrukcja podwozia zostaje osłabiona, co rodzi realne niebezpieczeństwo dla osób poruszających się pojazdem.

Skorodowane podwozie sprawia, że auto gorzej się prowadzi, więc trudniej nad nim zapanować i łatwiej o stłuczkę. Co więcej, samochód z kiepskiej jakości płytą podłogową, przy zderzeniu z innym pojazdem, najprawdopodobniej zostanie mocno uszkodzony. Krucha karoseria nie zapewni dostatecznej sztywności bryle auta, zostanie zgnieciona, w rezultacie czego siedzący w nim pasażerowie mogą doznać poważnych obrażeń. Dlatego tak ważne jest, by dbać o stan techniczny blachy, wykonywać regularne przeglądy oraz konserwację podwozia.

Najlepszy czas na konserwację

Zima to najtrudniejszy okres nie tylko dla kierowców, ale i ich pojazdów. To właśnie wtedy podwozie jest najbardziej narażone na rozwój rdzy powodowanej wilgocią i solą drogową. Z tego względu zaleca się konserwację blacharki, nim rozpocznie się na dobre. Podłogę pojazdu warto zabezpieczyć tuż po jego zakupie, o ile nie zrobiono tego wcześniej w fabryce lub nie zajął się tym poprzedni właściciel.

Konserwacja krok po kroku

Konserwacja podwozia wymaga przygotowania podłoża. Najpierw trzeba je umyć myjką ciśnieniową albo szczotką i ciepłą wodą z detergentem, by pozbyć się zanieczyszczeń. Następnie należy je spłukać i pozostawić do wyschnięcia. W dalszym etapie usuwa się rdzę przy pomocy szlifierki, drucianej szczotki lub tarczy ściernej aż do gołej blachy. Nalotu można się też pozbyć chemicznie np. odrdzewiaczem Rust Eater. Kolejne kroki to odtłuszczenie powierzchni, osłonięcie układu wydechowego, zdjęcie osłon i plastików. Gdy wszystko jest gotowe, przystępuje się do rozprowadzenia produktu antykorozyjnego pędzlem lub pistoletem pod ciśnieniem.

Co daje konserwacja auta?

Środki do konserwacji podwozia tworzą na powierzchni blachy elastyczną, odporną na zmywanie, przetarcia i uszkodzenia mechaniczne powłokę ochronną. Dzięki temu podwyższa się jej wytrzymałość, a wraz z nią wydłuża czas eksploatacji auta. Samochód ze zdrową blacharką służy kilkanaście do kilkudziesięciu lat, zatem nie ma mowy o częstych wymianach auta ze względu na jego zły stan techniczny.

Poza tym konserwowany pojazd zapewnia pasażerom bezpieczeństwo w trakcie jazdy i rzadziej wymaga napraw blacharsko-lakierniczych. Z tym z kolei wiążą się mniejsze wydatki na utrzymanie i wygoda, bo nie trzeba organizować transportu zastępczego ani przesiadać się na środki komunikacji miejskiej, gdy auto garażuje w warsztacie.

Ponadto konserwacja podwozia poprawia komfort jazdy. Utworzona powłoka wykazuje właściwości dźwiękochłonne. Skutecznie tłumi hałasy uderzających o podwozie kamieni, żwiru, piasku, więc we wnętrzu auta jest ciszej. By uzyskać taki efekt, należy zastosować np. Noxudol 1600 lub Noxudol 3100.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.