Kupno używanego samochodu, czyli jak nie dać się oszukać?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Kupowanie używanych samochodów jest w naszym kraju od dawna bardzo popularne. Nic w tym dziwnego, z jednej strony kupno nowego samochodu wiąże się z ogromnymi kosztami, z drugiej mamy możliwość kupowania np. samochodów sprowadzanych zza naszej zachodniej granicy w dość okazyjnych cenach. Warto jednak pamiętać, ze oszustwa w tej branży są bardzo powszechne. Jak w takim razie ich unikać?

W internecie bez problemu znajdziemy ogrom opisów przypadków, w których ktoś opowiada, że został przed sprzedawcę oszukany. To zdecydowanie powinno wyczulić nas, jako kupujących, i wzmóc naszą ostrożność i podejrzliwość.

Kto uszkodził samochód?

Najpopularniejszą kwestią jest po prostu nagłe pojawienie się usterki w nowo kupionym samochodzie – lub nawet kilku. Dla kupującego oczywiste jest, że zostały przed nim ukryte. Jak to jednak udowodnić? W końcu samochód de facto mógł zepsuć się w każdej chwili. Udowodnienie, że zakupiliśmy samochód w takim stanie jest niezwykle trudne, co potwierdzają liczne posty chociażby na forach motoryzacyjnych. W takim przypadku na kupującego mogą czekać dodatkowe wydatki, liczone nawet w tysiącach złotych – związane zarówno z dochodzeniem swoich praw, jak i również z naprawami w przypadku fiaska tych pierwszych.

Inny silnik

Kolejnym przykładem może być znaleziona przez nas sytuacja Pana Michała, który na forum prawniczym poszukiwał rozwiązania swojego problemu. Okazało się, że silnik, który jest zamontowany w jego samochodzie… jest inny od tego deklarowanego! Udało się do ustalić dopiero po rozkodowaniu numeru VIN. Niestety, sprzedający twierdzi, że Pan Michał wiedział, co kupuje, potwierdza to również zapis w umowie, na który po prostu nie zwrócił uwagi. Dochodzenie swoich praw w takim przypadku jest naprawdę bardzo trudne.

ASO i stacje kontroli pojazdów

Jednym ze sposobów, bardzo zresztą powszechnym, jest udanie się przed zakupem do ASO lub do stacji kontroli pojazdów. Niestety, i tutaj nie mamy dobrych wieści dla kupujących. W internecie można zaleźć ogrom historii, w których okazuje się, że pomimo sprawdzenia stanu pojazdu przed zakupem - problemy z nim i tak się pojawiają. Z czego to wynika? W przypadku zakupu samochodu najczęściej udajemy się np. do najbliższej stacji kontroli pojazdów, aby sprawdzić jego stan. W takim przypadku osoby tam pracujące mogą być po prostu znajomymi osoby, która samochód nam sprzedaje. W takim wypadku po prostu "nie chcą" one widzieć wad samochodu. W samym ASO często zdarza się, że kontrole, pomimo tego, ze nie należą do najtańszych, są wykonywane bardzo pobieżnie, przez co wady również nie są odkrywane. Warto mieć to na uwadze, gdy kupujemy samochód. Teoretycznie możemy udać się w miejsce nam znane i sprawdzone, jednak niekoniecznie zgodzi się na sam właściciel auta, chociażby ze względu na potencjalną odległość, która wtedy musielibyśmy wspólnie pokonać.

Zwrot samochodu

W przypadku, gdy samochód chcemy zwrócić, sprzedawcy potrafią zrobić dosłownie wszystko, aby do tego nie doszło. Z jednej strony pojawiają się zapisy w umowach o zaznajomieniu się ze stanem pojazdu, o których już wspominaliśmy. Nieodbieranie telefonów po zakupie to standard, natomiast notoryczny brak czasu to wymówka, z którą ciężko polemizować. Trafiliśmy również na przypadek, gdzie owszem, sprzedawca zgodził się przyjąć auto ponownie, ale postanowił policzyć kupującemu ponad 100 zł za dzień jego użytkowania! Niestety, w przypadku zakupienia samochodu z usterkami, często stoimy już na przegranej pozycji.

Jak z tym walczyć?

Skoro ASO i stacje kontroli pojazdów nie gwarantują ustrzeżenia się przed zakupem samochodu z ukrytymi wadami, sami niekoniecznie znamy się na samochodach tak dobrze, aby wszystko sprawdzić, to jak w takim razie faktycznie wybrać samochód, którego stan faktyczny po prostu znamy? Polecamy zapoznać się z ofertą firmy Motocontroler. Oferują oni sprawdzenie wybranego samochodu, na terenie całej Polski, w maksymalnie 48 godzin. Oględzinami zajmują się prawdziwi specjaliści, m.in. rzeczoznawcy, którzy są niezależni. Po sprawdzeniu samochodu dostajemy pełny raport (różnią się one w zależności od wybranego pakietu) wraz z dużą ilością dokładnych zdjęć. Możemy również porozmawiać przez telefon z ekspertem, który zaraz po oględzinach opowie nam o wybrany samochodzie. Tym bardziej warto zainteresować się ofertą firmy Motocontroler, ponieważ ceny takiej usługi zaczynają się od 269 zł! To raptem namiastka tego, ile możemy wydać na usuwanie wad, o których nie mieliśmy pojęcia. Zachęcamy do odwiedzenia strony www.motocontroler.com i życzymy samych udanych zakupów!

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.