Technika PDR - jak działa? Metody na usuwanie wgnieceń w karoserii

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Technika PDR jest coraz częściej stosowana przez polskie firmy zajmujące się naprawami wgnieceń. Pozwala ona na bezinwazyjne pozbycie się śladów po gradzie, stłuczkach parkingowych czy aktach wandalizmu. Jak zatem wygląda usuwanie wgnieceń metodą PDR?

Czym jest technika PDR?

Mówiąc najprościej jest to bezinwazyjne usuwanie wgnieceń. PDR rozszyfrować można jako „Paintless Dent Repair”, co oznacza naprawę bez konieczności lakierowania. Usuwanie wgnieceń tą metodą jest szybkie i nie wymaga szpachlowania ani późniejszego dobierania koloru lakieru. Technika PDR polega na delikatnym wypychaniu wgnieceń od spodniej strony karoserii. Potrzebne są oczywiście do tego specjalne narzędzia, o których można dowiedzieć się ze stron specjalistów, którzy zajmują się usuwaniem wgnieceń w ten sposób (www.wgniecenia.pl/artykuly/5/technika-pdr-uniwersjalna-metoda-usuwania-wgniecen). Wśród nich wymieniane są akcesoria marki WPT, TwenTec i A-1 Tools.

Jak wygląda naprawa wgnieceń techniką PDR?

Są dwie metody usuwania wgnieceń techniką PDR. Pierwsza z nich polega na „masowaniu” blachy za pomocą specjalnych narzędzi (hebli). Blachę „masuje” się od wewnątrz i powoli usuwa się wgniecenie. W zależności od naprawianego elementu, można ściągnąć niektóre części, np. podsufitkę, żeby uzyskać lepszy dostęp do wgniecenia. W tej metodzie wykorzystuje się profesjonalne narzędzia, a także specjalne lampy, które oświetlają wgniecenie i pozwalają na precyzyjne zlokalizowanie punktu.

Druga metoda „na klej” jest całkowicie bezinwazyjna i polega na wyciąganiu wgnieceń. Potrzebne są do tego specjalne narzędzia i klej. Najczęściej tą techniką usuwa się wgniecenia, które pojawiły się w trudno dostępnych miejscach.

Kiedy stosować metodę PDR?

Metoda PDR pozwala na wypchanie delikatnych wgnieceń, takich do 5 centymetrów. Większe należy skonsultować z fachowcami, którzy ocenią czy da się coś z tym zrobić. Na usuwanie wgnieceń bez lakierowania najczęściej decydują się osoby, których samochody zostały uszkodzone przez opady gradu, spadające na karoserię kasztany, zsuwający się śnieg. Oprócz tego, techniką PDR można także naprawić ślady po drobnych stłuczkach parkingowych, szkodach komunikacyjnych i transportowych, aktach wandalizmu.

Zalety usuwania wgnieceń bez lakierowania

Korzyści stosowania metody PDR jest mnóstwo. Wśród nich najczęściej wymienia się te, związane z samą techniką usuwania wgnieceń, czyli brak konieczności szpachlowania, ale i lakierowania. Metoda ta nie uszkadza także lakieru na karoserii. Oprócz tak oczywistych zalet, wspomnieć należy także o kosztach. Są one znacznie niższe niż usuwanie wgnieceń innymi metodami, kiedy trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe koszty na szpachlę, lakier itp. Nie mówiąc już o konieczności doboru odpowiedniej barwy lakieru, by nie odróżniał się on zbytnio od tego na karoserii. Wśród korzyści można także wymienić jeszcze czas. Usunięcie typowego wgniecenia to tylko około 30 minut. Wszystko zależy oczywiście od stopnia uszkodzenia karoserii, jednak metoda PDR jest znacznie szybsza niż tradycyjne usuwanie wgnieceń.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.