Rodzaje taśm do pakowania - który będzie najlepszy?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Aby przesłać bądź przetransportować gdzieś większą ilość rzeczy lub przedmioty o większych gabarytach, często wykorzystuje się kartony i różnego rodzaju papiery pakowe. By zadbać o szczelność bagażu, zazwyczaj stosuje się taśmę do pakowania.

To normalne, że każdy musiał użyć jej w życiu chociaż raz, by zabezpieczyć konkretny ładunek. Czy jednak wiedział wtedy dokładnie, jaki rodzaj taśmy wybrać i dlaczego akurat na ten konkretny powinien się zdecydować?

Co należy wiedzieć o taśmie do pakowania?

Nie ma osoby, która nigdy nie wzięłaby do ręki taśmy do pakowania. Jest to rodzaj taśmy jednostronnie klejącej, która zostaje wykonana albo na nośniku z polichlorku winylu, albo z polipropylenu. W naszym kraju najczęściej sprzedawany jest wariant o szerokości 48 centymetrów.

Każdy model charakteryzuje się silnymi właściwościami klejącymi, choć taśma wcale nie jest bardzo trudna do oderwania, dlatego też paczki, zabezpieczone za jej pomocą, można łatwo otworzyć. Zwykle występuje w kolorze brązowym bądź szarym.

Która taśma do czego?

Taśmy pakowe dzieli się na trzy różne rodzaje. Pierwsze z nich to taśmy akrylowe. Nie są zbyt drogie, ale też okazują się najsłabsze ze wszystkich (najłatwiej je oderwać – cechują się najmniejszą trwałością).

Tego rodzaju taśma samoprzylepna jest całkowicie ekologiczna, dlatego też opisuje się ją jako przyjazną środowisku. Dzięki sporej kleistości i wysokiemu współczynnikowi giętkości, można je śmiało stosować zamiennie z taśmami kauczukowymi.

Najlepiej jest zastosować je do prostych prac biurowych, ponieważ ze względu na swoją niezbyt dużą trwałość, nie nadają się do oklejania kartonów, przeznaczonych do transportowania paczek.

Ewentualnie taśmę akrylową można wykorzystywać do opakowania niedużego kartonu o małej wadze – wówczas klej powinien wytrzymać, a paczka pozostać w stanie nienaruszonym. Przeznaczona jest wyłącznie do użytku wewnętrznego w suchych pomieszczeniach.

Częstym wariantem są również taśmy do pakowania typu hot-melt. Inaczej mówiąc, są to taśmy ze specjalnie przygotowywanym kauczukiem syntetycznym (nie należy go w żadnym wypadku mylić z naturalnym kauczukiem).

Wykorzystuje się je głównie w sektorze pakowym – są przezroczyste, połyskliwe, a także mocno kleiste. Bardzo dobrze przywierają do pokrywanych powierzchni, a w dodatku wykazują dużą odporność na wilgoć.

Traktuje się je jako wariant najbardziej uniwersalny, ponieważ można je wykorzystać w każdej sytuacji. Będą odpowiednie dla paczek o dużej i średniej wadze.

Trzeci rodzaj taśm pakowych to taśmy z klejem SOLVENT, czyli z naturalnym kauczukiem. Okazują się nieco droższe od wersji hot-malt, ale charakteryzują się też wyższą skutecznością. W kleju obecne są również żywice naturalne.

Można go stosować w przemyśle oraz we wszelkich innych sytuacjach. Taśma doskonale znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury powietrza. Trzeba jednak pamiętać, by każdą taśmę przyklejać w temperaturze wyższej niż zero stopni.

Taśmy specjalistyczne

Prócz wymienionych wcześniej standardowych odmian taśm, wykorzystywane są też wersje do specjalnych zastosowań. Wśród nich można wymienić chociażby taśmę freezer, przeznaczoną do użytkowania w ekstremalnie niskich temperaturach. Można także spotkać taśmę akrylową cichego odwijania (można ją rozwijać praktycznie bezgłośnie).

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.