Jak prawidłowo płukać silnik?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Płukanie silnika to rzecz, która może być kluczowa dla jego długiego i prawidłowego działania. Jednak ważne w przeprowadzeniu tego zabiegu jest wykonanie go jak najlepiej. Właśnie dlatego należy najpierw zainteresować się, w jaki sposób powinno się prawidłowo płukać silnik i jakiej płukanki używać w tym celu. Dzięki temu będzie mógł pracować jak najlepiej i co także bardzo ważne, jak najdłużej.

Dużo zależy od preparatu – wybór płukanki do silnika

Nie da się ukryć, że w dużej mierze od tego, co zabieg zrobi silnikowi, zależy od składu używanego preparatu. Warto więc najpierw – zanim jeszcze zaczniemy rozważać wszystkie za i przeciw w sprawie słuszności stosowania płukania silnika – zainteresować się, czym jest płukanka do silnika i co zawierają produkty występujące na rynku.

Podstawowymi składnikami środków do płukania silnika są rozpuszczalniki oraz preparaty smarne. Niestety w wielu składach tego typu produktów można znaleźć także chlorowane węglowodory, które podczas pracy silnika mogą emitować szkodliwe opary szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Ważne jest, by rozpuszczalniki i preparaty smarne zawarte w płukance do silnika były jak najbardziej wydajne. Brak wyżej wspomnianych węglowodorów w składzie środka jest także bardzo dobrym znakiem, świadczącym o jakości produktu - dobrym przykładem jest płukanka TEC-2000.

Płukanie – jak się je przeprowadza

W momencie, kiedy przychodzi czas na standardową wymianę oleju, bardzo dobrym pomysłem jest przeprowadzenie płukania. W tym celu do rozgrzanego do normalnej temperatury pracy silnika, w którym znajduje się jeszcze stary olej, dolewana jest płukanka do silnika.

Następnie silnik powinien pracować na biegu jałowym od 10 do 30 minut w zależności od poziomu zanieczyszczenia. Po tym czasie zostaje tylko spuścić stary olej zmieszany z preparatem, założyć nowy filtr i uzupełnić stan nowym olejem.  

Po płukaniu w misce olejowej powinny znaleźć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia zalegające w silniku – osady, nagary sadzę i inne brudy, które mogły znajdować się w skrzyni korbowej. Spuszczając stary olej wraz z płukanką po przeprowadzeniu zabiegu pozbywamy się tych zanieczyszczeń. Wlewając nowy olej do czystego silnika, mamy pewność, że jego składniki będą mogły odpowiednio smarować ruchome części silnika.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.