Dwumasowe koła zamachowe

5
Średno: 5 (1 głos)

Wersja do wydrukuWersja PDF

Dwumasowe koło zamachowe, czyli w skrócie DKZ, działa niemal tak samo jak konwencjonalne koło zamachowe. Nie ulega jednak wątpliwości, że ma ono wiele zalet, dlatego warto wiedzieć z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Co to jest koło zamachowe o podwójnej masie i na jakiej zasadzie pracuje? Jeszcze nie tak dawno temu praktycznie wszystkie pojazdy były wyposażone w sztywne koła zamachowe. Jednakże nieustannie rozwijana myśl technologiczna powiodła konstruktorów  do wynalezienia niezwykle interesującej innowacji w postaci dwumasowych kół zamachowych.

Koło zamachowe odgrywa przede wszystkim rolę nośnika energii, który służy m.in. do wykonania tzw. suwów pomocniczych silnika. W czasie trwania czterech suwów tylko do jednego z nich dostarczana jest energia. Jako, że zarówno w suwie ssania, jak i wydechu opory nie wydają się być szczególnie duże, to już w przypadku suwu sprężania traci się sporo więcej energii. Koło zamachowe sluży do zapobiegania wytracaniu obrotowej prędkości. Dzięki własnej prędkości wirowania usprawnia pracę silnika w pojeździe.

Dwumasowe koło zamachowe ma tę samą rolę do spełnienia. Oprócz tego tłumi również drgania skrętne występujące w układzie napędowym podczas pracy silnika oraz redukuje gwałtowny wzrost momentu obrotowego. Warto jednak pamiętać, że duży zamach znacząco spowalnia reakcje silnika na gaz, a także powoduje jego "ociężałość". 

Zwykłe koło zamachowe to zaledwie jeden element, którego tak naprawdę nie da się uszkodzić. Z kolei dwumas, potocznie nazywany tak przez fascynatów motoryzacji, z zewnątrz wygląda bardzo podobnie, ale w środku posiada dodatkowo zamontowany tłumik drgań skrętnych. Dzięki niemu  obie części koła zamachowego są ze sobą połączone osiowo. W ten sposób zyskują możliwość obracania się względem siebie nawet o 80 stopni.

Problemy z kołem zamachowym o podwójnej masie

Wraz z implementacją tego nowatorskiego rozwiązania na rynku, pojawiły się także pewne problemy związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Warto pamiętać, że dwumasowe koło zamachowe nadmiernie eksploatowane podczas nieodpowiedniej jazdy, staje się elementem stosunkowo mocno awaryjnym.

Wymianę dwumasowego koła zamachowego zwiastują przede wszystkim różnego rodzaju problemy z płynną zmianą biegów, a także niepojący hałas bądź też drgania, które od niego dochodzą. Jak pokazuje praktyka, elementu tego najczęściej się nie naprawia. Z reguły zaleca się jego szybką wymianę wraz ze sprzęgłem, które bezpośrednio współpracuje z dwumasem.

Co robić, gdy zużyte elementy zawiodą?

Najtańsze i sprawdzone dwumasowe koła zamachowe oraz sprzęgła można zamówić bezpośrednio poprzez stronę www.sprzegla24.pl, która oferuje części tylko od sprawdzonych dostawców. Aby zachować gwarancję producenta na zakupione elementy należy skorzystać z usług dobrego warsztatu naprawczego, który posiada zestaw niezbędnych narzędzi, a także odpowiednie doświadczenie w kwestii wymiany dwumasy

Choć wymiana dwumasy jest stosunkowo kosztowna, nie ulega wątpliwości, że warto w nią zainwestować.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.