Bagażniki rowerowe? alternatywa dla przewozu roweru pociągiem

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Planujesz rowerowe wakacje nad morzem, w górach lub w oddalonym od cywilizacji miejscu, gdzie znajdują się atrakcyjne i wymagające tereny do jazdy rowerem? Nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że pociąg tam nie dojeżdża. Szeroki wybór bagażników rowerowych pozwoli Ci zapomnieć o niewygodnej podróży pociągiem z rowerami oraz uniknąć uciążliwych przesiadek na lokalne autobusy. Poznaj zalety i wady dostępnych rodzajów bagażników samochodowych na rower i wybierz ten, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Dachowe bagażniki samochodowe na rower

Przewożenie rowerów na dachu pojazdu jest jedną z najstarszych metod transportu jednośladów. Rozmiary samochodów osobowych pozwalają na jednorazowy przewóz czterech rowerów. Liczba ta jest oczywiście uzależniona od wymiarów dachu, a także jego nośności. Tę najlepiej jest konsultować z producentem auta.

Plusy uchwytów dachowych

Uchwyty rowerowe na dach w ofercie https://www.motoautko.pl/pol_m_Bagazniki-rowerowe-67764.html pozwalają na bardzo wygodne umieszczanie rowerów na bagażniku. Ponadto, w przeciwieństwie do platform montowanych z tyłu auta, nie ograniczają one w żaden sposób dostępu do przestrzeni bagażowej pojazdu.

Kwestią dyskusyjną pozostaje cena. Same uchwyty są dość tanie, bowiem komplet czterech można dostać nawet za niecałe 500 zł. Wymagają one jednak montażu do bagażnika bazowego, którym są relingi lub belki. Jeśli samochód nie posiada zintegrowanego bagażnika bazowego, wówczas bardziej opłacalny od jego montażu może okazać zakup innego typu bagażnika samochodowego na rowery.

Minusy uchwytów dachowych

Uchwyty dachowe w znaczny sposób pogarszają aerodynamikę pojazdu w związku z czym:

  • zwiększa się zużycie paliwa,

  • zmienia się sposób prowadzenia pojazdu,

  • przy dużych prędkościach przecinane powietrze powoduje znaczny hałas.

Bagażnik samochodowy na rowery na tylną klapę

Przed zakupem tego typu platformy rowerowej musisz upewnić się, że Twoje auto jest przystosowany do montażu tego typu bagażnika samochodowego na rowery. Rozwiązanie to nie sprawdza się przy większości modeli sedanów i hatchbacków ze względu na kształt bryły tych pojazdów. Z tego typu platform najchętniej korzystają właściciele minivanów oraz samochodów typu kombi.

Zalety

Jeszcze łatwiejszy montaż zarówno platformy do pojazdu, jak i samych rowerów. Bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest tu też pozostawienie wolnego dachu, który można wykorzystać na montaż np. boxu dachowego powiększającego dodatkowo przestrzeń bagażową samochodu. Nie ma tu również potrzeby kupowania ani bagażnika bazowego na dach, ani haka.

Wady

Środek ciężkości pojazdu jest przeniesiony do tyłu, co może być szczególnie uciążliwe w przypadku aut z napędem na przednią oś, ponieważ w istotny sposób zmienia sposób prowadzenia się pojazdu. Bliski kontakt platformy z autem może powodować uszkodzenia lakieru lub szyb. Wystające po bokach pojazdu powodują zwiększenie oporu powietrza oraz duży hałas w czasie jazdy z dużą prędkością.

Platformy rowerowe montowane na hak

To rozwiązanie wykorzystuje się w ostatnim czasie coraz częściej. Polega ono na zamocowaniu do haka holowniczego platformy, na której mieści się od jednego do czterech jednośladów. Bagażniki rowerowe na hak występują również w formie wiszących uchwytów w kształcie widełek. Jednak znacznie stabilniejszym i pewniejszym rozwiązaniem są platformy. Dobrymi opiniami użytkowników cieszą się bagażniki Inter-Pack, które znajdziesz w ofercie sklepu motoautko.pl.

Zalety

Platformy rowerowe na hak zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom, wśród których są:

  • szybki i łatwy montaż,

  • małe ryzyko zarysowania lakieru lub szyb,

  • funkcja odchylania pozwala bezproblemowo dostać się do bagażnika samochodu,

  • mniejszy wzrost zużycia paliwa w porównaniu do bagażników na dach oraz na klapę,

  • dach można wykorzystać na zamontowanie boxu.

Wady

Wadą tego rozwiązanie jest cena. Bagażniki tego typu są droższe od pozostałych, jednak zdecydowanie najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Ponadto mniejsze zużycie paliwa pozwala na oszczędności na tym polu. Na dłuższy czas tego typu bagażnik jest zatem dobrą inwestycją.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.