5 pytań, które ułatwią Ci wybór idealnego odtwarzacza samochodowego

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Radio to niewielki gadżet, bez którego w zasadzie nie wyobrażasz sobie dziś podróżowania samochodem. Chcesz kupić nowy odtwarzacz? Zobacz, czym powinieneś się kierować, aby kupić urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji!

Czy zależy Ci na tym, by radio odtwarzało płyty?

Podczas jazdy samochodem słuchasz jedynie stacji radiowych? W takim razie w zupełności wystarczy Ci najbardziej standardowy model. Jeśli jednak preferujesz słuchanie własnej muzyki, powinieneś postawić na taki sprzęt, na którym będzie mógł ją odtworzyć. Starsze modele tego typu urządzeń były wyposażone w odtwarzacz CD lub DVD – możesz zatem słuchać w nich swoich ulubionych płyt. Nowsze odtwarzacze posiadają z kolei zintegrowane wejście USB, do którego można podpiąć telefon lub pendrive – będziesz mieć wtedy dostęp do niemalże nieograniczonej ilości ulubionych piosenek.

Jak dużą przestrzenią na radio samochodowe dysponujesz?

Kupując radio samochodowe, najczęściej możesz wybierać spośród dwóch standardowych rozmiarów:

- radio 1 DIN – najbardziej standardowy model o wymiarach równych 50 x 180 x 160 mm. Jeśli przeznaczone na radio miejsce jest większe, możesz wypełnić wolną przestrzeń specjalną ramką;

- radio 2 DIN – nieco większe i zazwyczaj bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia.

Czy potrzebujesz dodatkowych funkcji modyfikowania dźwięku?

Jeśli lubisz muzykę elektroniczną, z pewnością nie zadowoli Cię najbardziej standardowe radio samochodowe, w którym nie można regulować parametrów odtwarzania. W tej sytuacji znacznie lepiej sprawdzi się model wyposażony w choćby jedną z poniższych funkcji:

- podbicie basów – uwypukla niskie tony;

- korektor dźwięku – pozwala na akcentowania konkretnych tonów – niskich lub wysokich;

- regulacja balansu – umożliwia zmianę głośności muzyki w różnych częściach samochodu.

Jakie wejścia czy złącza będą Ci potrzebne?

W zależności od tego, jak chcesz wykorzystywać swoje radio samochodowe, powinieneś wybrać model z odpowiednimi wejściami. Możesz wybierać spośród tych wyposażonych w:

- Bluetooth – pozwoli na sparowanie odtwarzacza z telefonem bez użycia kabla. Radio spełni wtedy rolę zestawu głośnomówiącego do prowadzenia rozmów;

- wejście USB – umożliwi Ci podłączenie pedrive z ulubioną muzyką;

- wejście AUX – dzięki niemu podłączysz odtwarzacz mp3, telefon czy też iPada;

- wejście na przedwzmacniacz – dzięki niemu będziesz mógł stworzyć bardziej rozbudowany system głośników w samochodzie;

- wejście do subwoofera – montując go, będziesz mógł podłączyć dodatkową kolumnę niskotonową.

Czy zależy Ci na tym, by radio współgrało z wyglądem wnętrza samochodu?

Sam wygląd odtwarzacza jest oczywiście mniej ważny niż jego parametry techniczne. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby cały kokpit prezentował się estetycznie, upewnij się, że radio będzie do niego pasować. Możesz także sięgnąć po model z podświetleniem w wybranym przez Ciebie kolorze – dzięki temu całość będzie prezentować się bardziej nowocześnie.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.