Usuwanie wgnieceń - Na czym polega?

0

Wersja do wydrukuWersja PDF

Czas letni to czas wakacji, odpoczynku i wyjazdów do ciekawych miejsc. Niejednokrotnie decydujemy się na wyjazdy zagraniczne chcąc poznać kulturę innych narodów. Wakacje i wyjazdy wiążą się niestety też z możliwością napotkania różnego rodzaju dobrych czy złych warunków atmosferycznych. Polska charakteryzuje się skrajnościami pogodowymi, są lata kiedy w wakacje pada deszcz i jest nieprzyjemnie, ale są też lata z bardzo upalną pogodą. Ostatnio jednak pogoda daje nam o sobie znać poprzez gwałtowne burze i opady gradu. Również w wielu krajach europejskich i na całym świecie przejście wiosny w lato powoduje bardzo silne anomalia pogodowe. Zjawisko gradobicia stało się już bardzo powszechne.

Jest piękny, upalny dzień, słońce mocno praży i nagle pod wieczór pogoda się zmienia, niebo robi się czarne od burzowych chmur i nieoczekiwanie spada na ziemię potężna ilość gradu. Już nawet małe gradziny powodują szkody, a niejednokrotnie są one na tyle duże, że oprócz innych szkód w rolnictwie i sadownictwie poważnie uszkadzają samochody. Po przejściu burzy gradowej praktycznie wszystkie auta stojące na drodze burzy mają mniejszą czy większą ilość wgnieceń na karoserii. Pierwsze pytanie użytkownika samochodu to: co ja mam teraz z tym zrobić. Oczywiście nie ma lepszej metody jak zgłosić się do ubezpieczyciela i zlikwidować szkodę pod warunkiem posiadania ubezpieczenia Auto Casco. Większość serwisów i firm ubezpieczeniowych jest już dobrze poinformowana w sposobach usuwania wgnieceń po gradobiciu, więc auto takie kierowane jest do specjalistycznej firmy zajmującej się profesjonalnym usuwaniem wgnieceń z karoserii metodą PDR.

Co to właściwie jest ta metoda PDR? Aby uniknąć szpachlowania i lakierowania samochodu wiele lat temu (rok 1940) wymyślono metodę „wypychania” dołków z karoserii od wewnątrz uszkodzonego elementu. Metoda ta przez wiele lat ewaluowała i obecnie stosuje się specjalne haki, druty, którymi od wewnętrznej strony karoserii wypycha się każde wgłębienie na blasze. Polega to na delikatnym „masowaniu” miejsca wgniecionego i wyprostowaniu blachy do stanu właściwego. Są jednak w aucie również elementy karoserii z profili zamkniętych gdzie ma możliwości dojścia hakiem, ale i na to znaleziono sposób. Poprzez przyklejenie odpowiedniego adapteru klejem termokurczliwym do karoserii i używając młotka bezwładnościowego usuwa się również takie wgniecenia. Poprzez żmudne i dokładne wyciąganie powstałych wgnieceń technik PDR jest w stanie po jednym, dwóch dniach naprawić całą uszkodzoną karoserię samochodu.

Nasuwa się pytanie czy ta metoda jest na tyle dobra i skuteczna aby ją powszechnie stosować? Oczywiście że tak. Jest wiele argumentów przemawiających za tym aby usuwać wgniecenia metodą PDR. Przede wszystkim nie trzeba szpachlować i lakierować elementów uszkodzonych, a w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne. Każda ingerencja w oryginalne części nadwozia powoduje utratę wartości auta. Wszyscy kupujący samochody używane bacznie przyglądają się w jakim stanie jest karoseria. Wszelkie niedoskonałości, grubość lakieru przekraczająca normy powoduje ostrożność kupującego i chęć obniżenia ceny sprzedaży auta. Po usunięciu wgnieceń metodą PDR nie ma praktycznie żadnego ślady naprawy przez co wartość samochodu na pewno nie spadnie. Inne argumenty przemawiające za tą metodą to czas wykonania naprawy, po maksymalnie dwóch dniach klient otrzymuje swoje naprawione auto do dalszego użytkowania. Trudno tu nie wspomnieć o zminimalizowaniu kosztów użyczenia samochodu zastępczego na czas naprawy, są to tylko dwa dni, a nie często kilkanaście. Jeszcze jeden argument to walory estetyczne. Podczas usuwania wgnieceń metodą PDR nie demontuje się do naprawy elementów karoserii. Nie ma więc możliwości aby były one źle spasowane. I ostatni argument to koszt naprawy. Jest on o wiele niższy niż metody tradycyjne, co za tym idzie firmy ubezpieczeniowe nie muszą wypłacać ogromnych odszkodowań.

Jakby nie patrzeć, cokolwiek by nie mówić ta metoda jest obecnie najlepsza. Wiele przedstawionych wyżej argumentów przemawia właśnie za tą metodą. Jeśli spotkało nas nieszczęście i nasz samochód jest uszkodzony po gradobiciu prośmy firmy ubezpieczeniowe o tą właśnie metodę usuwania wgnieceń. Oddając nasze auto do wyspecjalizowanej firmy zajmującej się naprawami PDR mamy pewność, że po bardzo krótkim czasie naprawy będziemy się cieszyć znowu pięknym, nieuszkodzonym samochodem.

Adsense:W serwisie ponadto:

Pomocy szukaj u naszych Specjalistów na forum

Opisz na naszym forum usterkę jaka spotkała Twój samochód a nasi Eksperci w jasny sposób pomogą Ci zdiagnozować i usunąć problem.

Jeśli sam chciałbyś pomóc innym Użytkownikom naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego udzielania się na łamach naszego forum.2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.