Samochody z wypożyczalni, czy powinny w zimie mieć założone opony zimowe

0

Według prawa obowiązującego w Polsce, kierowcy nie mają obowiązku wyposażania swoich pojazdów w opony zimowe. Jednak na jazdę na oponach letnich w zimowych warunkach decydują się tylko nieliczni, ponieważ jest to bardzo niebezpiecznie. Dlatego też samochody z wypożyczalni najczęściej są wyposażone w ogumienie zimowe w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Dodatkowa opłata jest wliczona w cenę całego wynajmu. Często zdarza się, iż kierowca musi dopłacić za opony zimowe, kiedy ich użytkowanie jest konieczne poza wymienionym powyżej okresem, na przykład w kwietniu czy październiku. W krajach, w których istnieją uregulowania prawne dotyczące tej kwestii, obowiązują one także właścicieli wypożyczalni samochodów.

Na przykład w Austrii w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia istnieje obowiązek poruszania się jedynie tymi pojazdami, które mają opony zimowe. Dlatego też kiedy wynajmujemy samochód na terenie tego kraju w tym okresie, możemy być pewni, iż auto będzie wyposażone w odpowiednie ogumienie. Inna sytuacja jest w Danii, gdzie każdy kierowca indywidualnie płaci za dodatkowe zimowe wyposażenie, które zostanie zainstalowane w wypożyczonym samochodzie. Jak widać, wszystko zależy od prawa, jakie obowiązuje w danym kraju. Dla ostrożności zawsze warto zapytać w wypożyczalni, czy samochód posiada odpowiednie opony.

W Polsce klienci często mogą samodzielnie udać się do serwisu, by zmienić opony letnie na zimowe. Dzieje się tak w przypadku, kiedy termin wypożyczenia samochodu obejmuje dzień 1 listopada. Jednak wcześniej należy uzgodnić to z wypożyczalnią – nie można samodzielnie wybierać i kupować opon, ponieważ zostaną one oddane wraz z samochodem. Dlatego też za wymianę ogumienia płaci właściciel auta i to on zatrzymuje opony na stałe. W przypadku wynajmu długoterminowego właściciel pojazdu zobowiązany jest do koniecznej wymiany opon i innych usług serwisowych, jeśli tak głosi zawarta umowa. Natomiast w przypadku zakupu opon zimowych do samochodu w leasingu, osoba korzystająca w danym okresie z tego auta może odliczyć podatek VAT od faktury.
 


2009-2014 Sam Naprawiam jak i jego Użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z korzystania z materiału zawartych na stronie.